Blizny to nieestetyczne i niechciane pamiątki po urazach, wypadkach i operacjach. Bardzo często przypominają nam o nieprzyjemnych zdarzeniach z przeszłości, są trwałym wspomnieniem, które jest nie tylko w naszej głowie, ale też na naszym ciele. Pozbycie się ich okazuje się w wielu przypadkach dużym wyzwaniem, szczególnie kiedy nie wiemy, jak możemy sami sobie pomóc i w jaki sposób odpowiednio przyśpieszyć proces gojenia się blizny.

Pielęgnacja blizny

Nie wszystkie metody leczenia blizn są skuteczne. Niektórzy po wielu próbach poddają się, rezygnują z walki o przywrócenie swojej skórze dawnego wyglądu. Najczęściej wynika to z niewłaściwego wyboru preparatu, który nie jest skuteczny i nie przynosi pożądanych efektów. Drugim błędem, jaki możemy popełnić to zbyt późna reakcja na pojawienie się blizny. Rozpoczynamy leczenie już wtedy, kiedy jest ona dojrzała.

Jednym z ważniejszych odkryć specjalistów z zakresu leczenia blizn jest silikon, czyli substancja, która posiada rekomendację Międzynarodowego Zespołu Ekspertów ds. Leczenia Blizn. Jest ona obecna m.in. w żelu i plastrach Sutricon. Jej działanie porównuje się do działania drugiej skóry, chroni bliznę przed wpływem czynników zewnętrznych, przyśpiesza regenerację komórek, a także wygładza i rozjaśnia miejsce blizny. Ważne jest to, że wykazuje właściwości nawilżające, a blizna powinna goić się w środowisku wilgotnym. Kolejną jego zaletą jest zdolność do przepuszczania tlenu, blizna zatem oddycha.

Witamina C i kwasy omega-3

Regenerację skóry należy także wspierać od wewnątrz, czyli zadbać o prawidłową dietę bogata przede wszystkim w witaminę C i kwasy omega-3. Bez odpowiedniej porcji witaminy C niemożliwa jest prawidłowa produkcja kolagenu, to ona stymuluje włókna kolagenowe, które uzupełniają deficyt białka. Zaleca się więc wzbogacenie codziennej diety o takie produkty, jak: papryka, czarna porzeczka, szpinak i kapusta. Należy ponadto zadbać o dostarczanie do organizmu kwasów omega-3, których dobrym źródłem są tłuste ryby, orzechy włoskie, siemię lniane i olej konopny.

Więcej o metodach leczenia blizn i ich gojeniu na wszystkoobliznach.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here