W ostatnim czasie bardzo wiele słyszy się o azjatyckiej roślinie, która z jednej strony uznawana jest za dość ciężki do wyplenienia chwast, a z drugiej jest uznawana w medycynie chińskiej za panaceum na wiele dolegliwości. Jaka zatem jest prawda? Czy korzeń kudzu naprawdę jest taki cenny?
Kudzu – roślina z dalekiej Azji
Ciężko nazwać tę roślinę ziołem, gdyż może ona dorastać nawet do 30 metrów wysokości. Oplata wszystko, co znajduje się wokoło, a korzeń potrafi sięgnąć w głąb aż do jednego metra. W XIX wieku przywieziono tę roślinę do Ameryki, a od kilkunastu lat trwają intensywne badania naukowe, które mają potwierdzić pozytywne działanie na organizm.
W korzeniu, liściach i kwiatach zawartych jest bardzo wiele związków prozdrowotnych, które mogą pomóc w leczeniu wielu schorzeń. Medycyna chińska stosuje korzeń od wielu stuleci i uznaje kudzu za bezpieczną.
Kudzu właściwości zdrowotne
Korzeń jest bardzo pomocny w walce z chorobami serca. Wspomaga pracę układu naczyniowego i rozszerza naczynia wieńcowe. To oczywiście ułatwia przepływ krwi do serca. Zapobiega także zawałom serca i obniża ciśnienie krwi. Jest także doskonałym środkiem odtruwającym organizm. Reguluje przemianę materii i działa oczyszczająco.
Łagodzi także skutki menopauzy i doskonale radzi sobie z takimi dolegliwościami jak napady gorąca, zawroty głowy czy ubytki masy kostnej. W ostatnim czasie popularność korzeń kudzu zyskał dzięki zwalczaniu nałogów. Badania nie zostały zakończone, ale efekty testów są zaskakujące.
W jakiej postaci można kupić kudzu?
Kudzu właściwości ma bardzo wiele, a w Chinach i Japonii wykorzystuje się rozdrobniony proszek do zagęszczania zup i sosów. W Polsce najczęściej preparat można znaleźć w tabletkach, choć w postaci sproszkowanej także jest dostępny. Można zaparzać z niego herbatki.
Na pewno należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Przedawkowanie może prowadzić do rozstroju żołądka czy zawrotów głowy. Należy także kupić preparat od sprawdzonego dostawcy i producenta.