Żyjemy dziś szybko, jemy byle co, mało się ruszamy, rzadko kiedy decydujemy się na kontakt z przyrodą, a skutki takiego postępowania przychodzą niezwykle szybko. Kłopoty ze snem, otyłość, choroby związane ze stawami, różnego rodzaju bóle – to wszystko sygnały, które wysyła nasz organizm. Główną przyczyną złego samopoczucia jest zła dieta oraz stres.

Współczesne czasy i stres

Obecnie mamy dostęp do wielu informacji, a duża część z nich jest bardzo negatywna. Kłopoty z pracą, konflikty rodzinne – to także czynniki stresogenne. Stres jest często podstawowym elementem, uwalniającym w nas chorobę. Przykładem na to mogą być schorzenia autoimmunologiczne. Osoby cierpiące np. na łuszczycę, w niekorzystnym czasie (np. gdy przeżywają jakieś kłopoty natury osobistej) obserwują u siebie zaostrzenie stanów zapalnych na kolanach, łokciach i kostkach.

Złe odżywianie

Wspaniale jest, jeśli odżywiamy się racjonalnie i jemy dobrze skomponowane, domowe obiady. Niestety wiele osób, ze względu na długie godziny pracy, nie może sobie na to pozwolić. Wybierają zatem szybkie, wysoko przetworzone dania, pełne konserwantów i polepszaczy smaków. Tymczasem takie jedzenie fatalnie wpływa na naszą mikroflorę jelit, która jest w dużej mierze odpowiedzialna za odporność.

Zdrowe posiłki

Wspólne obiady to duża korzyść dla rodziny, w szczególności dla dzieci. Własnoręcznie przygotowane dania wymagają kilku dłuższych chwil, ale plusy takiego odżywiania są naprawdę wielkie. Dzieci lubią pizzę? Świetnie, nauczmy się ją robić od podstaw. To samo dotyczy wszelkich ciast.

Pewnym rozwiązaniem – dla tych, którzy naprawdę nie mają czasu – jest stołowanie się w restauracjach, w których do przygotowania potraw używa są świeżych, pełnowartościowych produktów. Innym sposobem na zdrowy posiłek jest dołączanie do każdego dania (np. kanapki) dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Zawierają one spore ilości błonnika, który daje uczucie sytości, spowalnia wchłanianie cukru z krwi i redukuje nagłe skoki głodu.

Dowiedz się więcej na temat zdrowej diety, wejdź na stronę dietetyk.guru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here