Codziennie polskie drogi są świadkami wielu wypadków samochodowych. Część z nich wynika z nieumiejętności kierowania samochodem, zaś niektóre są wynikiem nieprzewidywalnych sytuacji. Gdy pojazd doznaje poważnych uszkodzeń, a do ludzi, którzy w nim siedzieli, trzeba wzywać pogotowie, wielu zastanawia się, czy można było uniknąć danej sytuacji.

Bezpieczna jazda samochodem

Bardzo łatwo można zrzucić winę na kierowcę któregoś z pojazdów, które brały udział w kolizji. Wymuszanie pierwszeństwa, niezwracanie uwagi na znaki drogowe czy na ograniczenia prędkości – to najczęstsze przyczyny wypadków. Z drugiej strony, w samym samochodzie też może coś się zdarzyć. Jeśli zapłacze dziecko siedzące z tyłu pojazdu, matka kierująca pojazdem odruchowo spojrzy na nie, aby sprawdzić, co się dzieje. Czasami też spadają na przykład telefony, albo zapachowe zawieszki… W samochodzie każdy, nawet pozornie mało istotny incydent, może eskalować, jeśli kierowca przestanie kontrolować sytuację na drodze nawet na sekundę.

Toyota Safety Sense na pomoc

Dlatego też popularna marka samochodów, Toyota, wyszła do kierowców z nową propozycją. Program Toyota Safety Sense to kilka drobnych funkcji zamontowanych w samochodzie, które pozwolą na uniknięcie wielu niebezpiecznych sytuacji. Jednym z najważniejszych jest Pre-Collision System (w wolnym tłumaczeniu – system przedkolizyjny). Jeśli kierowca przestanie patrzeć na drogę, a system wykryje niebezpieczne zbliżenie się do drugiego samochodu, zacznie o tym ostrzegać za pomocą sygnałów dźwiękowych oraz obrazu. W najgorszym razie, gdy nie zdążysz zareagować, system samodzielnie zacznie hamować pojazd.

Lane Departure Alert w Toyocie

Kolejna funkcja programu TSS to Lane Departure Alert (w wolnym tłumaczeniu – ostrzeżenie o opuszczeniu pasu ruchu). Jak sama nazwa wskazuje, funkcja na bieżąco analizuje oznaczenia drogowe na autostradach czy w mieście i za pomocą dźwięku oraz obrazu zaalarmuje Cię, gdy nieświadomie opuścisz swój pas ruchu lub wyjedziesz chociaż trochę poza dozwoloną linię. Podwójna ciągła to już nie problem z LDA.

Automatic High Beam

Włączanie świateł mijania na drodze jest obowiązkowe w dzień, ale też i w nocy, gdy z przeciwnej strony ulicy nadciąga kierowca. Często jednak można zapomnieć o obowiązku włączania tych świateł lub zareagować zwyczajnie zbyt wolno, zwłaszcza jeśli kierowca z naprzeciwka jedzie szybciej. System w postaci Automatic High Beam w ciągu paru milisekund przeanalizuje sytuację na drodze, wykryje samochody z tyłu oraz z przodu i zadecyduje o automatycznym (jak sama nazwa wskazuje!) przełączeniu świateł drogowych na światła mijania.

Bezpieczna jazda w nocy

Kierowca oszczędza wtedy czas i nerwy, a w zamian może się skoncentrować tylko i wyłącznie na bezpiecznym dotarciu do celu. A to może być trudne zwłaszcza nocą – większość ludzi nie lubi jeździć w ciemnościach, nawet jeśli to wtedy jest najbezpieczniej i można uniknąć korków drogowych. Z drugiej strony, zimową porą, gdy słońce pojawia się na nieboskłonie późno, a zmierzch zapada niezwykle wcześnie, często nie da się uniknąć jeżdżenia w nocnych warunkach. Dlatego też funkcja AHS przyda się nawet osobom, które unikają przemieszczania się samochodem po zmierzchu.

Bezpieczna Toyota

Skuteczność systemu bezpieczeństwa, który pojawił się w pojazdach marki Toyota, potwierdziło grono jury konkursu AUTOBEST. Trzydzieści jeden osób w październiku przyznało przedsiębiorstwu nagrodę SAFETYBEST 2017 za innowację w postaci Toyota Safety Sense, chwaląc szczególnie fakt, że ten system dostępny jest w większości modeli Toyoty (konkretniej, w 92% samochodach tej marki), co oznacza, że niezależnie od sumy pieniędzy wydanej na samochód, każdy będzie mógł cieszyć się bezpieczeństwem gwarantowanym przez TSS. Niezależnie od tego, czy Twoim wyborem jest Auris, Avensis, Yaris czy Corolla, a może jeszcze inny model – system TSS za każdym razem zagwarantuje Twoje bezpieczeństwo na drodze w taki sposób, o którym nawet jeszcze nie marzyłeś, ale za którym zatęsknisz, gdy tylko przyjdzie Ci skorzystać z pojazdu innego niż marki Toyota.

Artykuł powstał przy współpracy z Toyota Radość: http://www.toyota-radosc.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here