Plastyka pochwy ma wiele różnych zamiennych nazw jak: korekcja pochwy, kosmetoginekologia, waginoplastyka, zabieg korekty narządów rodnych czy operacja plastyczna pochwy. Pacjentki skłaniają się ku niej, ponieważ podnosi ona poziom odczuwania doznań seksualnych, a także wzrasta ich poczucie atrakcyjności.
Przyczyny
Pacjentki, które się zgłaszają do gabinetów chirurgii plastycznej, podają różne przyczyny potrzeby takiego zabiegu plastycznego pochwy. Do najczęstszych zalicza się: plastyka pochwy po porodzie, bo jest zbyt rozciągnięta, obniżenia krocza, asymetria w budowie pochwy, źle zabliźniony szew po nacięciu krocza, wysiłkowe nieotrzymanie moczu, uszkodzenia mięśnia dna macicy, obniżenia jednej lub obu ścian macicy, wrodzone wady anatomiczne.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem pacjentka jest konsultowana kilkukrotnie, podczas których sprawdzana jest jej motywacja i powody potrzeby operacji. Następnie otrzymuje skierowanie na konieczne do zabiegu badania:
morfologia z rozmazem, OB
mocz badanie ogólne
koagulogram
grupa krwi
glikemia na czczo
elektrolity
Antygen HBS, HIV, HCV
EKG z opisem
Ponadto należy ograniczyć palenie papierosów, nie wolno przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi. Bezpośrednio, 6 godzin przed operacją, należy być na czczo.
Zabieg
Operacja plastyczna pochwy jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i ma na celu poprawienie wyglądu pochwy poprzez jej zwężenie oraz napięcia jej mięśni. Czas trwania to od ok. 45 minut do 2 godzin.
Decydując się na operację plastyczna pochwy należy pamiętać o występujących możliwych powikłaniach.
Zabieg nie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Po zabiegu
Po operacji plastycznej pochwy można się spodziewać sporego obrzęku i bólu, który można hamować lekami przeciwbólowymi. Rany pooperacyjne goją się około jednego – dwóch tygodni. Dość restrykcyjnie należy przestrzegać zasad higieny osobistej, ponieważ stosunkowo łatwo może dojść do stanu zapalnego. Niepokojąca i wymagająca koniecznej konsultacji lekarskiej jest utrzymująca się temperatura ciała powyżej 38 stopni Celcjusza.
Do pełnej aktywności ruchowej pacjentka wraca po koło tygodniu, natomiast do aktywności seksualnej po około sześciu – ośmiu tygodniach od zabiegu.
Inne możliwości
Od stosunkowo niedawnego czasu można tez poddać się zabiegowi laserowemu, który stanowi dość mocną konkurencję do operacji plastycznej pochwy. Ogranicza on powstanie powikłań i niweluje dochodzenie do aktywności ruchowej po zabiegu. Do aktywności seksualnej dochodzi się po 4-5 tygodniach, a efekt odczuwa się po około miesiącu i utrzymuje się ponad dwa lata.