Opatrywanie rany należy rozpocząć od jej oczyszczenia (jeśli jest niewielka i nie jest to złamanie otwarte). Następnie trzeba zdezynfekować uszkodzone miejsce, po czym opatrzyć je, stosując gazę jałową, bandaż lub plastry.

Obrażenia tkanek miękkich, czyli rany – ogólne zasady postępowania

Podczas opatrywania osoby, która ma obrażenia tkanek miękkich, potocznie zwane ranami, należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. W tym celu przed dotknięciem ciała poszkodowanego trzeba założyć lateksowe rękawiczki. Następne należy posadzić lub położyć rannego, aby nie upadł. To ważne szczególnie wtedy, gdy rana jest rozległa i doszło do utraty dużej ilości krwi. Kolejny krok to rozdarcie lub rozcięcie odzieży w uszkodzonym miejscu i ocena wielkości rany. Należy ją oczyścić, np. przemywając wodą, a następnie zdezynfekować. Trzeba pamiętać, aby nie przemywać ran obejmujących krwotoki oraz złamań otwartych, a także tych, które powstały na skutek wypadków. Do dezynfekcji można użyć soli fizjologicznej lub płynu Octenisept. Kolejny krok to osuszenie rany przy zastosowaniu jałowych gazików. Następnie należy założyć jałowy lub po prostu czysty opatrunek (jeśli nie ma dostępu do jałowego). Ważne, aby nie zdejmować opatrunku, który np. przecieka, a zamiast tego dokładać kolejne gaziki. Inne istotne zasady przy opatrywaniu ran to:

  • nie wolno usuwać ciała obcego z rany,
  • jeśli narządy znajdą się poza jamą brzuszną, nie można wkładać ich do środka,
  • u osoby nieprzytomnej trzeba udrożnić drogi oddechowe,
  • należy utrzymywać kontakt słowny z przytomnym poszkodowanym,
  • najlepiej zabezpieczyć osobę poszkodowaną kocem termicznym lub innym materiałem, który zapewnia stałą temperaturę ciała,
  • należy przez cały czas obserwować zranione miejsce i poszkodowanego, aby być świadomym, że jego funkcje życiowe pozostają w normie.

Zakładanie opatrunku na ranę

W zależności od rodzaju rany należy zastosować opatrunek osłaniający lub uciskowy. Osłaniający ma na celu zapobiec zanieczyszczeniu rany oraz zakażeniu jej. Jest używany przy okazji skaleczeń, ran głowy, otarć, złamań otwartych i oparzeń. Ma zastosowanie w przypadku ran bez obfitego krwawienia. Do jego wykonania można użyć kompresów z jałowej gazy mocowanych bandażem (zwykłym lub elastycznym) bądź plastrów z opatrunkiem. Natomiast opatrunek uciskowy jest przeznaczony do ran z masywnym krwawieniem zewnętrznym i ma na celu go zatamować. Aby go wykonać, potrzebne są jałowe kompresy gazowe, które przykryją ranę. Kolejna warstwa to zwinięty w rolki bandaż bądź jałowa gaza 1m2 do uciśnięcia rany. Ostatni etap opatrywania uszkodzonego miejsca to umocowanie wszystkich warstw przy użyciu chusty trójkątnej, opaski dzianej lub elastycznej.

Zobacz także: Żylaki – jak sobie pomóc?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here