Mówi się, że małe dzieci to mały kłopot, ale nie do końca tak jest, gdyż już u noworodków mogę wystąpić objawy, które wzbudzają wielki niepokój u rodziców.

Czym jest ciemieniucha i jak ją leczyć?

Przykładem może być tutaj chociażby ciemieniucha, która u wielu rodziców, którzy wcześniej jej nie widzieli może budzić strach o zdrowie dziecka. Jednak mogą też wystąpić znacznie poważniejsze objawy np. wskazujące na nietolerancję laktozy. Czym ona w ogóle jest i czy można ja jakoś leczyć? Dzisiaj skupiamy się właśnie na nietolerancji laktozy u dzieci.

Czy nietolerancja to alergia?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nietolerancja laktozy to coś zupełnie innego niż alergia na mleko. Alergia oznacza problemy z układem odpornościowym organizmu. Z kolei nietolerancja to problem związany z układem trawiennym. Nietolerancja laktozy jest związana z brakiem lub zaburzeniami produkcji laktazy, czyli enzymu pozwalającego na prawidłowe trawienie laktozy. Nietolerancja może pojawić się już u noworodków. Jednak jej objawy można zaobserwować także u osób dorosłych, które wcześniej mogły prawidłowo ją trawić. Mówi się wtedy o wtórnej nietolerancji laktozy. Może ona pojawić się w wyniku innych chorób i przyjmowania niektórych leków.

Czy nietolerancję laktozy się leczy?

Obecne w aptekach można dostać już preparaty, które pozwalają na uzupełnienie laktazy w organizmie. Jednak z reguły są one przeznaczone dla osób dorosłych. U dzieci zaleca się stosowanie diety eliminacyjnej. Oznacza to, że ogranicza się lub całkowicie eliminuje produkty zawierające laktozę. Jednak trzeba tutaj pamiętać o tym, że w takim przypadku z diety zostaje usunięty praktycznie całkowicie nabiał, który dla wielu osób jest głównym źródłem wapnia i cennych witamin oraz innych minerałów. Dlatego tak ważne jest, aby nowa dieta była ułożona przez specjalistę, który będzie wiedział, jakie alternatywne źródła wapnia wprowadzić do jadłospisu dziecka. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat i inne związane ze zdrowiem dziecka wejdź na stronę www.zdrowemaluchy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here