Jeżeli mieszkasz w budynku wybudowanym kilkadziesiąt lat temu, to bardzo możliwe, że posiadasz instalację wodną z rur stalowych. Warto to sprawdzić, gdyż stara instalacja może być źródłem wielu problemów. Na szczęście można im przeciwdziałać. Jednak nie należy zbytnio zwlekać, gdyż w tym przypadku czas nie jest sprzymierzeńcem.

Awaryjność rur

Rury wykonane ze stali są bardzo podatne na korozję. W związku z tym, z upływem czasu, zwiększa się ich podatność na awarie. Nieremontowana instalacja wodna wykonana z rur stalowych prędzej czy później stanie się przyczyną poważnych kłopotów.

Awaria instalacji to poważne zagrożenie dla Twojego portfela. Nagłe wylanie wody z instalacji może spowodować wiele szkód. Zagrożone są nie tylko podłogi i sprzęty domowe, ale także mieszkania sąsiadów. Naprawa powstałych uszkodzeń może być bardzo kosztowna. Doświadczenia pokazują, że w wielu przypadkach wydatki związane z remontem liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych. Odszkodowania, które trzeba zapłacić zalanym sąsiadom mogą być wielokrotnie wyższe.

Wpływ na zdrowie

Stare rury wykonane ze stali są doskonałym miejscem rozwoju mikroorganizmów niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Tworzące się po wewnętrznej stronie rur osady składają się ze związków żelaza i błony biologicznej. Sprawia to, że znacznemu pogorszeniu ulegają parametry mikrobiologiczne transportowanej wody. Upraszczając – woda zawiera drobnoustroje, które mogą być przyczyną poważnych chorób.

Najgroźniejszą bakterią rozwijającą się w rurach stalowych jest legionella. Bakteria ta wywołuje między innymi tak zwaną chorobę legionistów. Jest to rodzaj zapalenia płuc. Choroba ma ostry przebieg i może prowadzić do śmierci, której ryzyko wynosi od 15 do 20 procent. Zagrożenie dla zdrowia i życia domowników to ważny argument przemawiający za wymianą starej instalacji wodnej.

Rury z tworzyw sztucznych

Dobrym rozwiązaniem problemu jest wymiana rur na nowe, wykonane z tworzyw sztucznych. Jednym z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań jest montaż rur wykonanych z polietylenu.

Zastosowanie rur PE rozwiązuje najpoważniejsze problemy występujące w starych instalacjach z rur stalowych. Przede wszystkim rury polietylenowe są bardzo trwałe. Szacunkowy okres bezawaryjnej pracy instalacji wynosi ponad 50 lat, gdyż rury nie są podatne na korozję. Dodatkowo rury charakteryzują się dużą odpornością na większość agresywnych substancji chemicznych oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną.

Ich gładkość sprawia, że we wnętrzach nie tworzą się osady i nie powstaje błona biologiczna. Dzięki temu ryzyko rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych jest minimalne. A brak bakterii powoduje, że spożywanie wody transportowanej rurami z polietylenu jest bezpieczne.

Decyzja o wymianie rur spowoduje również wzrost komfortu akustycznego. Instalacja z rur PE doskonale tłumi drgania i pracuje zdecydowanie ciszej niż instalacja wykonana ze stali.

Źródło: Elplast – Złączki do rur PE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here