Folia aluminiowa

Znana przede wszystkim jako elastyczne sreberko do pakowania kanapek oraz przygotowywania potraw w piekarniku folia aluminiowa ma znacznie większą liczbę zastosowań. Sprawdza się nie tylko w kuchni, lecz także w trakcie codziennych, domowych czynności, np. podczas sprzątania. Jak więc używać folii aluminiowej na rozmaite sposoby, zarówno przechowując w niej produkty spożywcze, jak i sprzątając z jej pomocą? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź.

Czym jest folia aluminiowa?

Folię aluminiową wynaleziono już w XIX wieku. Jednak na rynku stała się ona dostępna dopiero od 1910 roku za sprawą szwajcarskiej firmy Dr. Laubert, Naher & Cie. Emmishofen z Kreuzlingen. Folia jest cienką blachą aluminiową składającą się z dwóch stron – matowej i błyszczącej. Jej produkcja polega na walcowaniu właściwie przygotowanych płyt aluminiowych i uzyskiwaniu w ten sposób produktu o grubości 0,2 mm. Folię aluminiową o doskonałej jakości znajdziesz na przykład w ofercie marki Stella:  https://www.stella.com.pl/oferta/folie-kuchenne.

Mnogość zastosowań folii aluminiowej

Mimo że jako główne przeznaczenie folii aluminiowej wskazuje się przechowywanie żywności, to jej metody zastosowania są znacznie bardziej różnorodne. Produktu używa się do owinięcia kanapek na drugie śniadanie, pieczenia mięsa w piekarniku, przedłużenia świeżości produktów spożywczych oraz zabezpieczenia ich przed przenikaniem innych zapachów. Folia aluminiowa stosowana w trakcie pieczenia sprawia, że dania poddawane obróbce cieplnej zachowują swój smak i aromat. Doskonale sprawdza się nie tylko podczas przygotowywania posiłków w domu, lecz także na zewnątrz – często używa się jej do grillowania kiełbasek, ryb i warzyw.

Posiadanie przez folię aluminiową strony matowej i błyszczącej nie jest tylko estetycznym zabiegiem producenta, jak niektórzy czasem sądzą. Strona błyszcząca zatrzymuje i odbija ciepło. Dlatego chcąc, by danie utrzymało konkretną temperaturę, należy je owinąć częścią błyszczącą do wewnątrz. Identycznie trzeba zapakować potrawę podczas pieczenia. Natomiast w celu przedłużenia świeżości produktów spożywczych powinno się je owinąć połyskującą, chroniącą przed przenikaniem ciepła stroną na zewnątrz.

Folia aluminiowa jako czyścik

Co ciekawe, właściwości folii aluminiowej sprawiają, że produkt doskonale sprawdza się podczas sprzątania. Może na przykład posłużyć jako czyścik, który pozwoli na pozbycie się przypalenia z żelazka. Folia aluminiowa jest także sprzymierzeńcem w trakcie walki z rdzą. Jeśli na kranie, parapecie lub rowerze pojawi się nieestetyczna rdza, można spróbować ją usunąć właśnie za pomocą czyścika z folii, przecierając nim na sucho zardzewiałe elementy wyposażenia.

Jak się okazuje, folię aluminiową warto mieć w swoim domu z wielu względów. Ułatwia ona nie tylko przygotowywanie posiłków. Sprawdza się także podczas nietypowych użyć, takich jak czyszczenie żelazka i różnych elementów pokrytych rdzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here