Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka niezbędne są witaminy oraz mikro- i makro- elementy. Kiedy dochodzi do ich niedoboru, zaczynamy mieć problemy ze zdrowiem. Są one najbardziej odczuwalne przez kobiety w ciąży, osoby starsze oraz sportowców.

Właściwości witaminy D

Nazywamy ją często witaminą słońca, ponieważ powstaje w naszym organizmie z cholesterolu, pod wpływem działania promieni słonecznych. Jej rola polega głównie na wzmacnianiu i ochronie układu kostnego. Osoby powyżej 40. roku życia powinny uzupełniać dietę, przyjmując witaminę D, która zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, wspomaga produkcję osteoblastów (komórki tworzące kości) i zapobiega osteoporozie. Witamina ta podnosi również odporność organizmu, pobudza go do walki z infekcjami i przyspiesza rekonwalescencję. W miesiącach zimowych, kiedy organizm wytwarza mniej witaminy D, choruje się więc częściej. Witamina ta łagodzi również stany depresyjne i pomaga w walce z nowotworem. Stwierdzono także jej pozytywne działanie w obniżaniu ciśnienia, poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Niedobór i nadmiar witamy D

Jeśli w organizmie występuje niedobór witaminy D, pojawiają się stany zapalne skóry oraz spojówek i bóle mięśni. Może również dojść do złamań biodra i osteoporozy oraz krzywicy u dzieci. Równie niebezpieczny jest również nadmiar witaminy D w organizmie. Prowadzi on do podniesienia poziomu wapnia we krwi i wywołuje bóle głowy, brzucha oraz biegunki. Więcej informacji na temat witaminy D można znaleźć na stronie lactoral.pl.

Ponieważ niedobór witaminy D wywołuje u dzieci krzywicę, czego rezultatem są trwałe uszkodzenia i deformacje kręgosłupa, warto zadbać o zwiększenie jej ilości w organizmie w naturalny sposób. Aby zapewnić organizmowi właściwy poziom tej witaminy, należy często korzystać z kąpieli słonecznych (wystarczy ok. 20 minut dziennie), dbać o sprawność fizyczną i stosować dobrze zbilansowaną dietę (witamina D znajduje się w rybach morskich, nabiale, wątróbce i olejach roślinnych). Wspólne zabawy z dzieckiem na słońcu mogą okazać się zbawienne nie tylko dla jego układu kostnego, ale również dla naszej psychiki. Dowiedziono bowiem, że witamina D chroni przed depresją, otępieniem i chorobą Alzheimera. Warto również sprawdzić dobroczynne działanie innych pierwiastków, złwaszcza cynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here