farba do włosów bez amoniaku

Producenci kosmetyków do włosów stale udoskonalają formuły swoich produktów. Szukają nowych, lepszych rozwiązań, które pomimo zawartej w niej sporej ilości składników chemicznych, będą coraz przyjaźniejsze dla włosów i skóry głowy. Jednym z takich nowszych rozwiązań jest farba do włosów bez amoniaku.

Amoniak

Zacznijmy od amoniaku. Co wiemy o amoniaku? Czy wiemy jak działa? Jest to podstawowy składnik tradycyjnych farb do włosów, które też nadal są najczęściej stosowane. Ma dość mocny, intensywny, nieprzyjemny zapach, który może podrażnić drogi oddechowe i skórę. Jego działanie polega na otwarciu łusek włosa i usunięcia naturalnego pigmentu by farba mogła w niego głęboko wniknąć i pokryć włosy nowym pigmentem. Amoniak jest gazem więc dość szybko się ulatnia, tzn. około 20 – 40 minut. Jego wada jest z pewnością wysuszanie włosów przez co stają się suche, łamliwe oraz tracą swój blask i wilgotność/gładkość.
Bez amoniaku

farba do włosów bez amoniakuProducenci zamiast amoniaku zaczęli stosować w farbach do włosów zamiennik monoetyloaminę (sole amonowe) zwane w skrócie MEA. Działanie MEA jest takie same jak amoniaku, ponieważ ona otwiera również łuski włosa, by pigment wniknął w strukturę włosa i jednolicie pokrył włosy. Farba do włosów bez amoniaku różni się od farb do włosów z amoniakiem tym, że nie wydziela tak intensywnego, drażniącego zapachu, co nie uszkadza dróg oddechowych i skóry. Negatywnym aspektem jest fakt, że wnika głębiej w strukturę włosa i długo w nim pozostaje, do około 24 dni. Trudniej jest również go zmyć i może blokować gruczoły znajdujące się na skórze głowy.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że włosy różnie reagują na chemikalia znajdujące się w farbach do włosów. Trwała koloryzacja wymaga indywidualnego traktowania, należy zastanowić się albo zapytać dobrego fryzjera, w jakiej nasze włosy są kondycji, na ile często będziemy mogli pozwolić sobie na koloryzację. Farby do włosów z amoniakiem nadają trwalszy i głębszy kolor. Wiąże się to jednak w pewnym ryzykiem stałego osłabiania naszych włosów. Farby do włosów bez amoniaku maja delikatniejsze działanie, co wiąże się mniejsza trwałością koloryzacji.
Musimy się zastanowić jakiego efektu oczekujemy i to będzie nasza odpowiedź na pytanie: farby do włosów bez amoniaku czy z amoniakiem. Każdy musi znaleźć własną odpowiedź i zdecydować, która opcja jest dla naszych włosów najkorzystniejsza.
Którejkolwiek farby do włosów byśmy nie użyli musimy zadbać o pielęgnację naszych włosów, by dobrze odżywione, nawilżone włosy były radością i cieszyły oko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here