wymiary mebli kuchennych

Meble to najważniejsza część kuchennej aranżacji. Ich wygląd definiuje styl całego pomieszczenia, a ich funkcjonalność sprawia, że przyrządzanie posiłków staje się czystą przyjemnością. Jak sprawić, żeby wystój kuchni był spójny i estetyczny? Najlepiej postawić na zestaw mebli kuchennych! To rozwiązanie sprawi, że wszystkie szafki będą idealnie do siebie pasowały, nie tylko kształtem, ale też wyglądem.

Typowe wymiary mebli kuchennych

Typowe wymiary mebli kuchennych to kluczowy aspekt podczas planowania zabudowy kuchni. Poza względami praktycznymi mający także wpływ na cenę tego przedsięwzięcia. Określenie planu pomieszczenia jest zadaniem kompleksowym, w którego skład wchodzą nie tylko meble, ale także różne urządzenia kuchenne coraz częściej spotykane w opcji pod zabudowę. Aby umożliwić połączenie ze sobą wszystkich elementów układanki, z reguły pochodzących od różnych producentów, projektanci wypracowali znormalizowane wymiary mebli kuchennych. Do nich stosuje się większość wytwórców mebli oraz sprzętu AGD przeznaczonego pod zabudowę oraz wymiary frontów kuchennych. Sytuacja taka umożliwia łatwiejszą integrację mebli ze sprzętem AGD oraz tańsze koszty produkcji półfabrykatów, z których powstają gotowe meble i urządzenia codziennego użytku wypełniające naszą kuchnię.

zestaw mebli kuchennych - wymiary jakie powinny mieć

Szerokość szafek kuchennych

Przedział szerokości w czasach, gdy większość mebli kuchennych jest wykonywana na zamówienie pozostawia dzisiejszemu klientowi dosyć spore pole manewru, jeśli tylko szafka nie jest wykonywana pod zabudowę jakiegoś konkretnego urządzenia są producenci, którzy mogą wykonać na zamówienie szafki w dowolnych szerokościach. Jak się można domyślać niestety niesie to za sobą jednak dodatkowe koszty. Więc jeśli to tylko możliwe warto brać pod uwagę typowe wymiary mebli kuchennych podczas planowania zabudowy. Do takich większość producentów zalicza szerokości:

150, 200, 300, 400, 500 , 600mm, z jednym frontem

600(2 x 30), 800(2 x 40),  1000(2 x 50) mm przy zastosowaniu pary frontów.

Wysokość mebli kuchennych

Wymiary dolnych szafek kuchennych. O ile górne szafki pozostawiają pewną swobodę w doborze ich rozmiaru, o tyle dolne szafki, jeśli chcemy aby współgrały z obecnie produkowanymi lodówkami, kuchenkami, czy pralkami są dostępne w w przedziale od 820 do 900 mm.

Pierwsza najczęściej spotykana to 820 mm od podłogi pomieszczenia, do szczytu szafki bez blatu, po nałożeniu blatu o grubości np. 28 mm daje nam wysokość około  850 mm. Jest to najbardziej typowa wysokość, do której stosują się producenci sprzętu AGD oraz frontów produkowanych  dla mebli kuchennych. Proporcje takiej szafki to 100 mm pozostawione na listwę cokołową lub nóżki w zależności od konstrukcji oraz 720 mm na korpus. Czasami można również spotkać nieco wyższe szafki o wysokości do 870 mm co w sumie z blatem daje 900 mm wysokości, różnią się one wymiarem listwy cokołowej lub nóżek, przestrzeń ta wtedy wynosi 150 mm korpus pozostaje w rozmiarze 720 mm. Z uwzględnieniem tego przedziału produkowane są wszelkie urządzenia AGD umieszczane pod blatem, zaopatrzone w regulację wysokości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here