Żywność genetycznie modyfikowana

0
2231

Produkty spożywcze z GMO są bardzo rozpowszechnione i często nawet nie wiemy, że pochodzą one od organizmów genetycznie modyfikowanych. Z użyciem GMO powstają najczęściej oleje kukurydziane, sojowe i rzepakowe oraz większość produktów zawierających białka sojowe. Należą do nich wędliny, lody, jogurty, tofu, sosy, napoje i sery sojowe. GMO mogą zawierać także produkty zbożowe: mąka, makaron, płatki. Poza tym warto zwracać uwagę na słodycze oraz wszelkiego rodzaju gotowe sosy i kremy, majonez oraz margarynę.

Znakowanie produktów spożywczych

Zgodnie z unijnym wymogami prawnymi producent musi zamieścić informację o obecności GMO, jeśli w żywności jego zawartość przekracza 0,9 procent masy. Niestety niewiele marek stosuje się do tych regulacji i oznaczeń takich raczej nie znajdziemy na produktach w marketach. Warto dodać, że przepis dotyczy wyłącznie towarów, które pochodzą bezpośrednio od organizmów genetycznie modyfikowanych, pominięte jest np. mięso i mleko zwierząt karmionych paszami z GMO.

Certyfikowana żywność bez GMO

Aby mieć pewność, że kupujemy produkt wolny od GMO warto więc wybierać tylko takie, które mają certyfikację VLOG. System ten dotyczy żywności pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, a także pasz przeznaczonych do karmienia zwierząt hodowlanych. Posiadanie certyfikatu jest dowodem na brak jakichkolwiek składników pochodzących od organizmów genetycznie modyfikowanych. W produktach non GMO nie może być nawet enzymów, barwników, czy innych dodatków, które powstały z wykorzystaniem GMO. Certyfikacja VLOG była początkowo prowadzona tylko w Niemczech. To z tego kraju pochodzi organizacja VLOG, która od lat zajmuje się tworzeniem standarów produkcji żywności wolnej od organizmów genetycznie modyfikowanych. Obecnie dostępna jest także w wielu państwach sąsiadujących. Oznacznienie non GMO to najczęściej logo z biała trójlistną gałązką i napisem „Ohne Gentechnik” na zielonym tle w białej obwódce w kształcie rombu. Warto wiedzieć, że organizacja VLOG dopuszcza też inne wzory oznaczenia, po nich wcześniejszej akceptacji. Aby dowiedzieć się więcej o certyfikacji VLOG zajrzyj tu: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/sector-specific-solutions/food/zywnosc-wolna-od-gmo/default-zywnosc-wolna-od-gmo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here