Walka z pluskwami

Pluskwy to niewielkie, brązowo-czerwone owady o owalnym kształcie. Pasożytują na ciele człowieka – podobnie jak w przypadku ugryzień komara – pluskwa wstrzykuje środek znieczulający, przez który ugryzienie jest niewyczuwalne. Pierwszymi oznakami pojawienia się pluskiew w domu są białe pręgi na ciele, najczęściej w okolicach talii, ślady odchodów bądź krwi na prześcieradle. Owady te gubią również swój pancerz, który raz na jakiś czas może zostać odnaleziony w okolicy łóżka. Ponieważ w stanie uśpienia mogą przetrwać nawet rok, ich wytępienie stanowi wyzwanie dla mieszkańców. Co zrobić, aby problem pluskiew zniknął?

Domowa metoda eliminacji pluskiew

Kluczowe w całym procederze jest odnalezienie kryjówki tych szkodników. Niewielki rozmiar umożliwia im ukrycie się w najmniejszej szczelinie, dlatego niezbędne jest zdemontowanie ramy łóżka i zbadanie wszystkich przestrzeni, w których mogły się schować. Należy także zbadać wszystkie meble, w tym komodę i szafę. Za pomocą odkurzacza należy dokładnie wciągnąć zawartość wszystkich szczelin, istotne jest odkurzenie nawet najmniejszych rys na meblach, w których mogły się ukryć pojedyncze osobniki. Po zabiegu worek należy zapakować w szczelną torbę i wynieść poza obręb domu. Ubrania, pościel i ręczniki znajdujące się w tym samym pomieszczeniu co pluskwy muszą zostać poddane praniu, a następnie suszeniu gorącym powietrzem. Miejsca, którymi pluskwy mogły się dostać do wnętrza domu powinny zostać uszczelnione. Pomocna może okazać się również wymiana materaca na nowy.

Inne metody walki z pluskwami

Innym sposobem jest wykorzystanie urządzenia parowego. Uderzenia pary powinny odbywać się w 2-3 sekundowych przerwach – tutaj również jest ważne, aby każda szczelina została poddana zabiegowi. Proceder należy powtarzać co 7 dni przez kolejne 9 tygodni. Innym rozwiązaniem jest zakupienie środków owadobójczych. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Najważniejsze jednak jest utrzymywanie domu w czystości i regularne sprzątanie, dzięki któremu niemożliwe będzie rozprzestrzenianie się osobników w całym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here