Mole spożywcze - eliminacja krok po kroku

Mole spożywcze pojawiające się w kuchni to sygnał ostrzegawczy – gdzieś w domu znajduje się ich siedlisko. Jedyną możliwością na uniknięcie takiego problemu jest pozbycie się wszystkich osobników. Niestety zdarza się, że mole przekraczają progi mieszkań wraz ze świeżymi zakupami, ukryte wśród sklepowych produktów. Potrafią szybko się rozmnażać – samica znosi od 100 do 400 jajeczek, które przeistaczają się w larwy. Odnalezienie takiej gąsienicy w paczce ryżu, bądź orzeszkach nie jedną osobę przyprawi o mdłości. Jak więc wytępić te owady i pozbyć się problemu niechcianych lokatorów?

Eliminacja moli spożywczych

Produkty, w których zamieszkały mole spożywcze należy umieścić w jednym pojemniku, bądź torbie szczelnie zamkniętej i wyrzucić do kontenera na śmieci, który znajduje się poza domem. Należy sprawdzić zawartość opakowań z suchym prowiantem, w tym torebki z mąką, orzechami, ziarnami czy opakowania płatków śniadaniowych. Zauważenie choćby jednego osobnika oznacza przeznaczenie produktu do wyrzucenia. Liczy się bezwzględność – mol w mące może oznaczać że jajeczka zostały już tam złożone i wkrótce pojawią się gąsienice, które zasiedlą również pozostałe produkty. Etap czyszczenia to następny krok, który należy wykonać w celu wytępienia wszystkich owadów. Po opróżnieniu szafek pora przejść do odkurzenia ich z pozostałości. Następnie szmatką zwilżoną w wodzie połączonej z mydłem dokładnie przecieramy wszystkie powierzchnie. Po wyschnięciu warto je spryskać octem bądź olejkami eterycznymi. Pojemniki, w których znajdowały się produkty spożywcze również należy dokładnie umyć.

Zapobieganie pojawieniu się nowych osobników

Aby zapobiec problemowi można zastosować pułapki na mole – osobniki męskie zostają zwabione feromonami, a następnie schwytane w pułapkę, dzięki czemu proces rozmnażania jest niemożliwy. Żeby położyć kres ponownemu pojawieniu się owadów w domu, po powrocie ze sklepu nowo zakupione produkty można ulokować na kilka dni w zamrażarce – w ten sposób potencjalne larwy zostaną zlikwidowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here