Muszki owocówki - jak z nimi walczyć?

Muszki owocówki stanowią nieodłączną część okresu letnio-jesiennego, kiedy w domach goszczą świeże, sezonowe owoce. Pojawiają się tam, gdzie wyczują zapach fermentacji – może to być kieliszek po winie, nadgryziony bądź zepsuty owoc. Owocówki szybko się rozmnażają – samica potrafi znieść nawet 60 jaj, z których po 10 dniach wykluwa się dorosły osobnik gotowy do rozpłodu. Istotę walki z muszkami stanowi więc skuteczne i jak najszybsze wyeliminowanie owadów, które zagościły w domu. Jak tego dokonać?

Etap pierwszy – eliminacja woni fermentacji

Pierwszym krokiem jest usunięcie jaj oraz miejsc, w którym muszki owocówki mogą je składać. Ponieważ przyciąga je zapach fermentacji należy bezzwłocznie pozbyć się wszystkich elementów, które taką woń uwalniają, w tym skórek oraz przekrojonych bądź nadpsutych owoców. Umycie naczyń, blatów, pojemników do przechowywania owoców jest również niezbędne. Krokiem, który warto wykonać jest opróżnienie kosza, umycie go oraz miejsca w którym stał. Butelka z octem również może być wabikiem na te owady, warto sprawdzić czy jej szyjka nie jest oblana płynem.

Etap drugi – likwidacja muszek

Drugi etap to likwidacja owadów za pomocą odkurzacza. Zadanie to może zająć dłuższą chwilę, ale zdecydowanie warto się do tego przyłożyć – im mniej dorosłych osobników pozostanie w domu tym mniejsza szansa na rozmnożenie owadów. Za pierwszym podejściem nie uda się wyłapać wszystkich muszek, można jednak je przechytrzyć. Pozostawienie przekrojonego owocu bądź kieliszka z kilkoma kroplami wina zwabi jednostki, które pozostały w ukryciu. Skupione w jednym miejscu ponownie można wciągnąć odkurzaczem.

Etap trzeci – prewencja

Zanim problem się pojawi warto zastosować kilka wskazówek, które pozwolą uniknąć obecności nieprzyjemnych lokatorów. Warto sprawdzić zapasy owoców, które znajdują się w domu i je zabezpieczyć. Warzywa i owoce, które częściowo zostały już spożyte należy przechowywać w specjalnych pojemnikach, by uniknąć rozprzestrzeniania się woni fermentacji. Pomocne okazuje się także częste wyrzucanie śmieci. Osoby zajmujące się domową produkcją wina powinny zaopatrzyć się w lepy na owady i umieścić je w pobliżu butli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here