Przypalony garnek - jak go wyczyścić?

Przypalony garnek to problem, z którym stykają się nawet najbardziej doświadczeni kucharze. Doczyszczenie przypalonej powierzchni nie jest jednak łatwe. Co ciekawe stosując się do kilku wskazówek można dokonać cudu przy pomocy środków, które prawie każdy ma pod ręką. Przypalony garnek nie musi więc lądować w koszu, a udany zabieg czyszczący da mu drugie życie.

Propozycja pierwsza – sól

Zastosowanie soli w postaci środka czyszczącego może być zaskakujące. W przypadku przypalonych powierzchni sprawdzi się jednak idealnie. Dno garnka należy posypać grubą warstwą soli i pozostawić na kilka godzin. Następnym krokiem jest spłukanie go wodą, przecierając jednocześnie powierzchnię ściereczką.

Propozycja druga – proszek do prania

Jeżeli zabieg z solą nie przyniesie oczekiwanych efektów, można przejść do kolejnego etapu, którym jest wykorzystanie proszku do prania lub mleczka do czyszczenia. Dwie łyżki wybranego środka nasypujemy do garnka, wypełniamy go wodą i zagotowujemy. Po zabiegu wystarczy standardowe mycie przy pomocy płynu bądź balsamu do naczyń.

Metoda trzecia – tabletka do zmywarki

Na dnie garnka można również umieścić tabletkę do zmywarki, a następnie wlać wody do wysokości 2-3 cm. Garnek odstawia się na noc, natomiast rano wystarczy przeprowadzić standardowe mycie. Dla osób, którym zależy na czasie istnieje szybsza metoda. Tabletkę z wodą wystarczy gotować kilkanaście minut, a następnie garnek umyć.

Propozycja czwarta – ocet i coca cola

Jeżeli przypalony garnek nie jest emaliowany można wykorzystać coca colę lub ocet. Jeden z powyższych płynów wystarczy wlać na wysokość kilku centymetrów i gotować przez kilka minut. Następnie standardowo umyć naczynie.

Metoda piąta – ryż

Dla osób, które nie przepadają za zapachem octu, bądź chciałyby uniknąć gotowania tabletek do zmywarki lub stosowania mleczka do czyszczenia istnieje inna metoda. W przypalonym garnku należy gotować ryż tak długo, aż spalenizna zostanie usunięta. Niestety ten sposób może potrwać nawet kilka godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here