Gdy w sprzedaży pojawiły się pierwsze telewizory LCD, nie mogły pochwalić się zbyt dobrymi parametrami technicznymi. Obraz, jaki dawały, był często zbyt ciemny, z niskim kontrastem, wydawał się przydymiony. Właśnie dlatego ci, którym zależało na jakości obrazu, wybierali plazmy. Teraz plazm nie ma już w sprzedaży, ale za to mamy udoskonalone płaskie telewizory LCD, które dzięki podświetleniu LED prezentują znacznie lepszy obraz. Po piętach depcze im jednak technologia OLED.

Telewizory korzystające z technologii LED są na rynku już od ponad dekady. Teraz są już standardem i ekrany ledowe spotykamy nie tylko w telewizorach, ale też w ekranach komputerów, w laptopach i w innych urządzeniach. Od LCD telewizory LED różnią się podświetleniem. W przypadku zwykłych LCD to same piksele emitowały światło, które nie było zbyt jasne. W LED z kolei mamy do czynienia z podświetleniem matrycy, co pozwala na uzyskanie znacznie lepszego efektu wizualnego.

Istnieją dwie główne technologie LED w telewizorach:

  • z podświetleniem krawędziowym
  • z podświetleniem tylnym

W przypadku podświetlenia krawędziowego mamy do czynienia z umieszczeniem diod LED tylko na krawędzi, co powoduje, że światło nie jest równomiernie rozproszone. Możemy wtedy zaobserwować jaśniejsze oświetlenie przy obwodzie matrycy. Z kolei podświetlenie tylne to podświetlenie całej matrycy od tyłu. Zdecydowanie lepszą jakość zapewniają nam telewizory LED z podświetleniem tylnym, które obecnie nie są już takie drogie jak przed laty.

Telewizory OLED

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej technologii bazującej na diodach LED – technologii OLED, która wykorzystuje organiczne diody elektroluminescencyjne (Organic Light-Emitting Diode). Takie diody produkowane są ze związków organicznych.

Takie ekrany nie wymagają stosowana podświetlenia, ponieważ same wydzielają światło bezpośrednio. Dzięki temu są w stanie zagwarantować bardzo wysoki współczynnik kontrastu i głęboką czerń. W tej technologii produkowane są najnowocześniejsze telewizory z zakrzywionym ekranem, który powoduje, że wyświetlany obraz wydaje się bardziej przestrzenny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here