Sposoby na kreta

Kret na działce jest w stanie wyprowadzić z równowagi nawet największego miłośnika zwierząt. Głównym powodem jest oczywiście fakt, że niszczy trawniki poprzez tworzenie kretowisk. W naszym klimacie dzieje się to bez względu na ukształtowanie terenu – kreta spotkamy zarówno w przydomowym ogródku, jak i na parceli w górach oraz na działce nad jeziorem. W każdym z tych miejsc właściciele zastanawiają się co począć, aby kreta przepędzić, jednocześnie nie uśmiercając go (w końcu czemu on winien – taka natura tego zwierzęcia). W tym artykule podsuniemy kilka pomysłów, które z pewnością się przydadzą.

1. Specjalistyczna siatka

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na pozbycie się kreta z działki jest rozłożenie specjalistycznej siatki na całej długości trawnika. Ze względu na to, że musimy rozkopać naszą działkę, poleca się aby ogrodzenie zostało rozłożone albo późną jesienią albo jeszcze przed rozpoczęciem hodowania trawnika. Można je zakupić przez Internet bądź w większości sklepów budowlanych i ogrodniczych. Aby siatka mogła sprawnie działać, należy ją umieścić około dziesięć centymetrów pod trawnikiem, następnie przysypać ziemią oraz zasiać trawę.  Kret wcale nie kopie aż tak głęboko jak wiele osób uważa, w związku z czym nie będzie miał możliwości przebicia się, a co za tym idzie wykopania kretowiska.

2. Urządzenia odstraszające

Wielu właścicieli działki nad jeziorem czy jakiejkolwiek innej parceli zakładając swój trawnik nie myślało o kretach jako o szkodnikach, w związku z czym nie założyło specjalistycznej siatki. Teraz jest im żal ściągać wszystko i niszczyć podwórko, więc szukają innych, często doraźnych metod. Dobrym sposobem na pozbycie się kreta na tym etapie mogą być specjalne urządzenia odstraszające. Imitują one dźwięki, które są niesłyszalne dla człowieka, a jednocześnie bardzo uciążliwe dla kretów. Sprawdzają się głównie na działkach nad jeziorem oraz przydomowych ogródkach na wsi, gdzie panuje duża wilgotność. Tego typu mokre gleby powodują lepsze przewodzenie dźwięku i często wystarczy jedno czy dwa urządzenia na cały ogród. Jest to na pewno tańsza metoda niż założenie siatki, bowiem ceny odstraszaczy  kretów zaczynają się już od 80-100 złotych. Co więcej bardzo dużo takich sprzętów sprawia, że uciekają także inne gryzonie.  Zasilanie są solarnie, więc nie musimy pamiętać o zmianie baterii czy podłączaniu do prądu, a co za tym idzie ich eksploatacja nie generuje dużych kosztów.

3. Mur obronny

Niektórzy mówią, że najlepszym sposobem na kreta byłoby postawienie muru obronnego wewnątrz ziemi, tak aby nie mógł on przez niego przejść. Jeżeli ogradzamy działkę, to zrobienie takiego prowizorycznego muru z siatki nie powinno sprawić nam dużego problemu. Wystarczy na granicach działki wykopać specjalne odrutowanie na głębokość do 60 centymetrów. Ta już powinno stanowić naturalną barierę dla zwierząt. Najlepiej aby była ona dodatkowo podsypana kamieniami, bowiem krety nie lubią takiego podłoża i wycofują się napotkawszy na nie.

Krety to bardzo uciążliwe zwierzęta – głównie z tego powodu, że przywiązują się do swojego miejsca i często do niego wracają. Z tego powodu należy zastosować zdecydowane kroki, by nie mieć na swojej działce nad jeziorem czy w ogródku kilkudziesięciu kretowisk. Wiele sposobów, takich jak szklane butelki czy wiatraczki z butelek nie jest już skutecznych. Warto więc się zastanowić nad sposobami przytoczonymi w powyższym artykule.

Artykuł powstał przy współpracy z Cesar Działki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here