Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

W życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje (spięcia elektryczne, uderzenie pioruna), które doprowadzają do pożaru domu jednorodzinnego lub mieszkania w bloku Wobec takich okoliczności warto się zabezpieczyć, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Warto usprawnić instalację elektryczną oraz zamontować w domu zabezpieczenia przepięciowe, a także czujniki dymu.

Jakie urządzenia, chroniące przed pożarem, warto zamontować w domu?

Aby uchronić dom lub biuro przed ewentualnym pożarem, warto zainstalować specjalne urządzenia, które będą rejestrowały zmiany. Jednym z nich są zabezpieczenia przepięciowe należące do akcesoriów sieciowych, które chronią urządzenia przed trwałymi uszkodzeniami. Poza tym, warto zamontować w domu czujnik dymu. Sprawdza się szczególnie w sytuacji, kiedy domownicy śpią i nie czują ulatniającego się czadu. Czujniki alarmują o zagrożeniu pożarowym, dając sygnały optyczne lub dźwiękowe. Częstą przyczyną pożaru jest zaśnięcie z niedopałkiem papierosa w ręku lub zabawa dzieci zapalniczką lub zapałkami. Z tego względu warto mieć w domu również gaśnicę.

Jak usprawnić instalację elektryczną oraz grzewczą?

Przynajmniej dwa razy w roku warto sprawdzać instalację elektryczną, grzewczą oraz gazową. Fachowa kontrola może uchronić domowników przed pożarem. Tym bardziej, w razie dłuższej nieobecności warto wyłączać z gniazdka wszystkie sprzęty elektryczne (telewizory, komputery, żelazka). Złącza powinny znajdować się w dużej odległości od łatwopalnych przedmiotów (ubrań, książek, płyt). Jeśli zepsuje się bezpiecznik, również warto wezwać specjalistów, którzy go naprawią. Domowe sposoby zabezpieczenia zepsutych kontaktów mogą spowodować spięcia i pożary. Poza tym, obok kominka warto trzymać koce przeciwpożarowe.

Jak reagować w razie pożaru?

W przypadku wybuchu pożaru należy zadzwonić po straż pożarną oraz wyprowadzić wszystkich z domu jednorodzinnego lub zapewnić bezpieczeństwo osobom, które mieszkają w bloku (zaalarmować mieszkańców krzycząc na klatce „POZAR” oraz spróbować ugasić płomień kocem, jeśli ogień nie jest zbyt duży). Szczególną opieką warto otoczyć osoby starsze oraz dzieci, które mogą wpaść w panikę. Jeśli ogień się rozprzestrzenia, należy iść jak najbliżej podłogi (najlepiej na czworakach). Można zakryć usta mokrą chusteczką, stanowiąca filtr powietrza, którym oddychają domownicy. Poza tym, warto również odciąć miejsce zasilania prądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here