Najciekawsze rodzaje płytek na świecie – część 2

W trakcie urządzania mieszkania wszyscy zastanawiają się nad wyposażeniem. Na pierwszym miejscu zawsze są meble – pojawiają się pytania czy kupić je w supermarkecie sieciowym czy może zamówić na wymiar, a może zajrzeć do sklepu vintage? Każde pomieszczenie to osobna dyskusja nad stylem, spójnością aranżacyjną i kolorystyką. Na drugi rzut idą zazwyczaj podłogi – parkiet, panele, a może wykładzina? W tym wszystkim często pomija się kwestie… płytek. Panuje powszechne przekonanie, że „dobierze się jakieś w średniej cenie do łazienki”. Tymczasem płytki ceramiczne także mogą być prawdziwa sztuką, wykorzystywaną zresztą nie tylko do wystroju wnętrz. Mogą mieć też znacznie więcej atutów niż tylko funkcjonalność. Poniżej przedstawiamy pierwszą część naszego subiektywnego zestawienia najciekawszych płytek ceramicznych (i nie tylko) na świecie, z podziałem na kraje, z których pochodzą.

Portugalia

Azulejo (bo tak nazywa się ta ceramika) to pokryte rysunkiem płytki portugalskie. Na Półwyspie Iberyjskim są bardzo modne. Mozaiki z nich tworzone bardzo często osiągają niebotyczne rozmiary – tym bardziej, że tego rodzaju ceramiki można używać również na zewnątrz – są odporne na warunki atmosferyczne. Nierzadko pokrywają ściany kościołów, pałaców czy budynków administracji. Zwykle przedstawia się na nich treści związane z religią czy mitologią, ale popularne są również elementy roślinne i geometryczne.

Dania

Nie mają konkretnej nazwy, a nad ich designem pracowało aż trzech duńskich projektantów. Są białe, połyskliwe i na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem zwyczajnie. Co zatem sprawia, że znalazły się na naszej liście? Otóż są to płytki, które pasują dosłownie wszędzie, gdyż mają… obłe narożniki! To typowe płytki użytkowe, których można użyć zarówno w łazience, jak i w kuchni – są odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Bardzo prosto jest też wkomponować je w otoczenie.

Holandia

Któż nie pamięta białych, malowanych ręcznie niebieską farbą płytek? Tego typu ceramiczne dzieła często pokrywały stare piece – również w Polsce. Do dziś można spotkać je na targach czy w sklepach vintage.

Anglia

Jeśli myślimy o niebanalnym designie rodem z Anglii to mówimy – Epoka Wiktoriańska. I rzeczywiście – na naszej liście znalazła się klasyczna terakota z tego okresu, która z wanną w stylu retro (tą z nóżkami) wprowadza w niepowtarzalną atmosferę XIX-wiecznej Anglii. Dominują w niej proste geometryczne wzory, które zwykle obejmują kontrastującą czerń i biel.

Finlandia

Skandynawowie najwyraźniej kochają niestandardowe rozwiązania, bo podobnie jak w przypadku Danii, mamy teraz na myśli konkretny rodzaj płytki, zaprojektowany przez Fina, Henrika Ambrelę. Mowa o bardzo ciekawych, szklanych płytkach, które występują w dwóch wersjach – gładkiej oraz z wybrzuszeniem w kształcie połowy żarówki. Co ciekawe, za tą drugą można umieścić prawdziwą żarówkę i cieszyć się niebanalnym oświetleniem łazienki czy kuchni – światło śmiało przebija się przez szkło. Konfiguracja zależy wyłącznie od nas – możemy zastosować oświetlenie punktowe, jak i długie, świetlne pasu.

Macie ochotę poznać więcej ciekawych rodzajów płytek? Już niebawem zapraszamy na drugą część naszego zestawienia!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Patyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here