3 rzeczy na które należy zwrócić uwagę, przesadzając kwiaty doniczkowe

Jeśli roślina traci zieleń, zaczynają opadać z niej liście, albo jest już tak duża, że naczynie, w którym się znajduje łatwo się przewraca to znak, że należy ją przesadzić. Podobnie jest w przypadku, gdy korzenie przerastają doniczkę i wychodzą na wierzch. Zabierając się do zmiany podłoża kwiatu, należy pamiętać o tym, aby cały proces przeprowadzić w odpowiednim terminie oraz dobrać ziemię i nawóz idealne dla danej rośliny.

Odpowiedni termin

U większości roślin doniczkowych, okres wzrostu, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na większą przestrzeń, rozpoczyna się na wiosnę. Dlatego właśnie, przesadzanie kwiatów doniczkowych najlepiej zaplanować na marzec. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie rośliny wymagają przeprowadzania tego zabiegu z taką samą częstotliwością. Młodsze okazy, czyli te, które mają nie więcej niż dwa lata, dobrze jest przesadzać co rok. W przypadku starszych, proces ten powinien odbywać się co 2-3 lata i uzależniony jest od tempa wzrostu rośliny.

Dopasowane podłoże

Gwarantem dobrze przeprowadzonego przesadzania kwiatów doniczkowych jest dobranie im odpowiedniego podłoża. Ziemia idealna ziemia dla roślin, musi być przede wszystkim luźna i przewiewna, by zapewnić korzeniom dostęp do powietrza i umożliwić im swobodny wzrost. Takie parametry ziemi, jak pH podłoża, przewiewność, utrzymanie wilgoci czy bogactwo składników odżywczych, będą inne dla różnych typów kwiatów. W sklepach najczęściej można kupić  ziemię przeznaczoną dla:

  • roślin zielonych (mieszanka torfu z glinką, która poprawia zdolność magazynowania składników pokarmowych),
  • paproci (połączenie torfu z keramzytem, o lekko kwaśnym pH),
  • kaktusów (oprócz torfu i keramzytu, posiada w składzie piasek kwarcowy, stanowiący blisko 70% mieszanki),
  • storczyków (w jej skład wchodzą łupiny orzecha kokosowego, kora sosnowa, keramzyt i węgiel drzewny),
  • cytrusów (mieszanka torfu, keramzytu oraz krzemionki).

Do przesadzania kwiatów doniczkowych nie należy używać ziemi z ogródka, bo jest zbyt ciężka i zawiera chwasty. Najlepiej sięgnąć po taką, która w swoim składzie zawiera torf. To składnik, który powoduje, że ziemia jest lekka i pozwoli oddychać korzeniom.

Właściwe nawożenie

Przesadzanie kwiatów doniczkowych jest ściśle związane ze wzrostem roślin, a co za tym idzie, ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Ilość gleby w doniczce jest ograniczona, a dostępne w jej składzie wartościowe komponenty szybko się wyczerpują, dlatego tak ważne w prawidłowym wzroście rośliny jest dostarczanie jej nawozów. Makroelementy, których kwiaty potrzebują najbardziej, to:

  • azot – odgrywa ważną rolę we właściwym rozwoju ulistnienia,
  • fosfor – wpływa na prawidłowy wzrost korzeni,
  • potas – oddziałuje na ogólną kondycję rośliny oraz stymuluje wzrost kwiatów i owoców.

Ilość poszczególnych składników w nawozie będzie inna dla różnych typów roślin. I tak np. kwiaty ozdobne wymagają mieszanek z dużą zawartością azotu, natomiast rośliny kwitnące powinny być wspomagane zestawami ze zwiększoną ilością fosforu i potasu. Dobranie właściwych proporcji dla konkretnych rodzajów kwiatów jest bardzo trudne, dlatego najlepiej sięgnąć po profesjonalne mieszanki nawozowe. Sięgnięcie po specyfik idealnie dopasowany do potrzeb danej rośliny, podawany z odpowiednią częstotliwością, pozytywnie wpływa na ogólną kondycję kwiatu, a także jest gwarantem jej prawidłowego wzrostu.

Marzec to czas, w którym większość roślin się rozrasta, a co za tym idzie, potrzebuje większej przestrzeni i nowego podłoża. Ziemia z czasem się wyjaławia, dlatego tak ważne jest, aby regularnie zapewniać kwiatu porcję świeżej gleby, dodatkowo wzbogaconej o nawozy. Dzięki temu rośliny będą okazale się prezentować i pozostaną w dobrej formie przez długie lata.

Więcej o tym, jak dbać o kwiaty doniczkowe możesz przeczytać tutaj: https://www.sklepogrodniczy.pl/blog/wiosna-w-doniczce-czyli-wszystko-o-pielegnacji-roslin-doniczkowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here