Wszechobecne telefony

Od tego procesu nie ma już ucieczki. Czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy uzależnieni od telefonów. Gdzie te czasy, gdy nieliczni posiadali aparat stacjonarny w domu i chcąc zadzwonić trzeba było udać się do sąsiada albo budki telefonicznej? Alternatywą było wysyłanie listów, co dziś zostało skutecznie zastąpione przez maile i SMS-y. Teraz listownie przychodzą rachunki i ewentualnie wyciągi z banków. Czasem tęsknimy do tych dawnych czasów, kiedy ludzie po prostu spotykali się i poznawali poprzez rozmowę z cztery oczy. Jeśli mieszkali daleko od siebie – pisali szczere i romantyczne listy. Nie było komórek, Internetu, portali społecznościowych. Czy było wtedy lepiej? To pytanie pozostawiamy otwartym.

Telefon narzędziem do wszystkiego

Ten nieco sentymentalny wstęp nie znaczy wcale, że nie doceniamy telefonów komórkowych. Rozwój tej technologii dał nam dużo dobrodziejstw i ułatwień, choć z drugiej strony sprawił, że jesteśmy ciągle „dostępni”, co na dłuższą metę może męczyć. Internet w smartfonie bardzo ułatwia życie, ale też mocno uzależnia. Skoro bardzo szybko możemy sprawdzić co dzieje się na Facebooku, to robimy to częściej i częściej, praktycznie cały dzień z drobnymi przerwami. Nawet jeśli jakoś uda nam się oderwać od portalu społecznościowego, robimy przelewy za pomocą specjalnej aplikacji. Sprawdzamy maile, pogodę, rozkład jazdy pociągu i wyniki meczów. Wszystko jesteśmy w stanie zrobić dzięki jednemu małemu urządzeniu. To rzecz jasna sporo ułatwia, ale nie ulega wątpliwości, że cierpią dziś na tym stosunki międzyludzkie. Widok młodych ludzi wpatrzonych w małe ekrany i nierozmawiających ze sobą, jest już dziś normą.

Z telefonami jest dokładnie tak samo, jak ze wszystkimi wynalazkami – trzeba ich używać z głową i znaleźć codziennie czas, na bycie „offline”. Gdyby tak zorganizować wyjazdy, gdzie zostawia się telefony w sejfie i przez cały weekend ich nie używa, skupiając się na relacjach międzyludzkich?

Element popkultury

Skupmy się teraz na bardziej przyjemnych aspektach. Używanie smartfonów musi być ciekawym materiałem badawczym dla socjologów. Panuje przecież prawdziwa rewia mody! Szczególnie ludzie młodzi zakładają wymyślne obudowy na telefon. Te standardowe są przecież zbyt nudne i monotonne! Wystarczy dobrze poszukać w sieci, by znaleźć sklepy internetowe, oferujące możliwość umieszczenia dowolnego obrazka na etui. Kiedyś wieszało się na ścianie plakaty ulubionych sportowców, aktorów i muzyków, teraz można mieć ich na własnym telefonie!

Warto podkreślić, że istnieją przeróżne techniki umieszczania grafiki na obudowach telefonu. Nadruk, ruchomy płyn, obraz 3D, czy nawet skóra wraz z obrazkiem. Bez problemu dopasujesz je do swojego smartfona, bo mają odpowiednie wycięcia na aparat, słuchawki, gniazdo ładowania i pozostałe przyciski. Etui z nadrukiem ma przezroczyste boki, a wzór jest wydrukowany z tyłu. Nie dość, że wygląda to bardzo efektownie, to jeszcze chroni nasze urządzenie przed zniszczeniami! Doszło już do tego, że niekoniecznie same parametry i możliwości telefonu są najważniejsze. Najbardziej cool jest ta osoba, która ma najładniejszą obudowę na telefon! Czyste szaleństwo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here