Reumatyzm

Choroby, których głównym symptomem jest ból mięśni oraz stawów nazywane są reumatyzmem. Mogą występować wśród dolegliwości reumatycznych choroby zapalne oraz niezapalne. Choroby zapalne to na przykład zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty oraz reumatoidalne zapalenie stawów, Choroby niezapalne, to między innymi choroba zwyrodnieniowa stawów.
Przyczyny reumatyzmu są różne, na przykład mogą być spowodowane przez wirusy aktywujące układ odpornościowy, który zaczyna w pewnym momencie zwracać się przeciwko własnym tkankom chorego. Są to tak zwane choroby autoimmunologiczne. Dużą rolę grają tu oczywiście predyspozycje genetyczne. Zmiany zapalne zlokalizowane są w stawach oraz w tkankach okołostawowych. W przypadku choroby zwanej toczniem – zajęte są różne inne narządy, takie jak płuca, nerki, skóra, czy też organy wchodzące w skład układu krążenia. Choroby układu szkieletowego są także często kojarzone z niewłaściwą dietą. Ta nie należy do głównych przyczyn reumatyzmu, ale niektóre produkty spożywcze mogą jednak znacznie nasilić dolegliwości. Nie ma dowodów na wpływ odżywiania na występowanie reumatyzmu, jednak warto pamiętać, że dieta bogata w duże ilości warzyw i owoców oraz kolagenu może przyczynić się do opóźnienia zużycia stawów, a tym samym zapobiec poważniejszym schorzeniom.
Samo leczenie reumatyzmu musi odbywać się po konsultacji ze specjalistą reumatologiem, ponieważ leczenie na własną rękę może doprowadzić do szybkiego rozwoju choroby. Leczenie reumatyzmu polega na stosowaniu leków przeciwbólowych oraz immunosupresyjnych, w tym także stosuje się sterydy.
Ważna jest także aktywność fizyczna, zaleca się lekkie ćwiczenia fizyczne. W przypadku szybkiego rozwoju choroby może być niezbędna interwencja chirurgiczna.
Na szczęście nie każda choroba reumatyczna przebiega w tak gwałtowny sposób i nie zawsze konieczne jest stosowanie tak zaawansowanych metod leczenia. W przypadku dny moczanowej wystarczy zastosowanie odpowiedniej diety, pamiętać trzeba jednak, że powrót do poprzedniego sposobu odżywiania spowoduje nawrót choroby.

dzienreumatyzmu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here