Okna przesuwne - czy warto je zamontować i gdzie się sprawdzą?

„Okno jakie jest, każdy widzi” – można by sparafrazować znane powiedzenie. Choć jednak większości z nas na myśl o oknach przychodzą do głowy tradycyjne okna rozwieralne, to jednak okazuje się, że istnieją też inne typy okien, które możemy zamontować we wnętrzach, Jednym z nich są okna przesuwne.

Czym są okna przesuwne?

Jak sama nazwa wskazuje, oknami przesuwnymi nazywamy takie, które zamiast otwierać się (rozwierać) jak tradycyjne okna, posiadają prowadnice, po których przesuwają się skrzydła. Dzięki temu zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż okna, których skrzydła „składają” się do środka lub na zewnątrz. Pomieszczenie z takimi oknami jest dzięki temu bardziej ustawne, nie musimy bowiem przejmować się zostawieniem miejsca na otwieranie okien.

Okna przesuwne nie potrzebują także progu. Dzięki temu w przypadku ich najczęstszego zastosowania – czyli montażu ich jako okien balkonowych lub tarasowych – nie musimy martwić się o powstanie przeszkody w poruszaniu się, która stanowi problem zwłaszcza w razie osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci.

Warto też wspomnieć, że okno przesuwne nie będzie też trzaskać w przypadku przeciągu. Jest to istotne zarówno z uwagi na bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania.

Gdzie można zastosować okna przesuwne?

Najczęstsze zastosowanie tego typu okien zostało już wskazane wyżej – używa się ich jako wyjść na balkony i tarasy. Z tego powodu nazywane są one często drzwiami przesuwnymi.

Okazuje się jednak, że ich zastosowanie może być także inne. Okna z przesuwnymi skrzydłami można zastosować w praktycznie każdym pomieszczeniu – przy czym są takie, gdzie mogą one spełniać dodatkowo bardzo praktyczne funkcje. Tak jest choćby w przypadku kuchni, gdzie standardowe rozwieralne okna często są problematyczne – wysoki blat i zabudowa kuchenna mogą blokować otwieranie okna i swobodny dostęp do niego. Okno przesuwne sprawdzi się tam więc doskonale, bo jego otwarcie nie będzie w żaden sposób zabierać przestrzeni w pomieszczeniu.

Podobne zalety ma zamontowanie okna przesuwnego w łazience. Zwykle w domach pomieszczenia te są niewielkie i otwieranie w nich okien zabiera miejsce. Zamontowanie okna przesuwnego pozwala na uniknięcie tych niedogodności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here