Oczyszczalnie ścieków pozwalają odzyskać wodę i wykorzystać ją ponownie, a więc – zaoszczędzić pieniądze. Im wyższe zużycie wody, tym większe oszczędności. Dlatego z oczyszczalni ścieków powinny korzystać przede wszystkim duże obiekty, w których przebywa wiele osób. Jakie korzyści z biologicznej oczyszczalni ścieków będą miały pomieszczenia biurowe?

Na czym polega funkcjonowanie biologicznej oczyszczalni ścieków?

Oczyszczalnie ścieków mogą uzdatniać wodę na różne sposoby. W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków nie jest możliwe tak dokładne jej oczyszczenie, jak ma to miejsce w oczyszczalniach przemysłowych, które doprowadzają wodę do stanu, w którym możliwe jest jej ponowne picie. Nie oznacza to jednak, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są bezużyteczne! Warto pamiętać, że zastosowania spożywcze to niewielki odsetek czynności, które wymagają wody. Przyjrzyjmy się bliżej biologicznym oczyszczalniom ścieków. Jak działają?

– Biologiczne oczyszczalnie ścieków, jak sugeruje nazwa, wykorzystują żywe stworzenia w procesach oczyszczania, a mianowicie: bakterie – mówi specjalista reprezentujący firmę Eko-Bio, która oferuje oczyszczalnie dla pomieszczeń biurowych, zakładów przemysłowych czy szkół. – Woda jest wstępnie oczyszczana z osadów, a następnie przepuszczana przez kolonie bakterii, które są w tym celu hodowane na specjalnych kształtkach z tworzywa sztucznego. Formy kształtek zapewniają maksymalnie dużą powierzchnię dla bakterii. Bakterie tlenowe usuwają z wody zanieczyszczenia organiczne, jakich nie brakuje w ściekach, a jakie nie są podatne na osadzanie i nie da się ich usunąć w pierwszym etapie.

Bakterii z oczyszczalni biologicznych nie należy się obawiać. Oczyszczalnia jest tak skonstruowana, aby zapobiegać ich nadmiernemu namnażaniu.

Jakie zalety ma korzystanie z oczyszczalni ścieków w pomieszczeniach biurowych?

W pomieszczeniach biurowych przebywa dużo osób, a każda z nich dzień po dniu produkuje różnego rodzaju ścieki. Nieoczyszczanie takich ilości wody to prawdziwe marnotrawstwo nie tylko deficytowej cieczy, ale też pieniędzy. Oczyszczoną wodę można wykorzystać w pracach gospodarczych związanych z utrzymaniem budynku – do mycia i czyszczenia powierzchni, podlewania trawników i okolicznej zieleni czy zasilania fontanny, która uświetni front obiektu biurowego. Jak zostało wspomniane, większość wody wylewamy nie po to, aby ją pić. Ciekawym rozwiązaniem jest np. zasilanie oczyszczoną wodą spłuczek toaletowych. Warto skonsultować się z ekspertem, aby omówić szczegóły instalacji oczyszczalni i dokładne możliwości, jakie ona stwarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here