Niesteroidowe leki przeciwzapalne – zastosowanie i uwagi ogólne

W obecnych czasach leki przeciwbólowe dostępne są praktycznie w każdym sklepie, na stacjach benzynowych czy też w kioskach. Jednakże warto wiedzieć, jak działają poszczególne substancje, jakie są ich interakcje i czym grozi ich używanie. Większość leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty, są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Mechanizm ich działania polega na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy, która bierze udział w powstawaniu prostaglandyn – hormonów działających miejscowo odpowiedzialnych między innymi za produkcję kwasu żołądkowego, skurcz mięśni gładkich, jak i również wywołujących obrzęk, stan zapalny w miejscu urazu i wzrost temperatury ciała. Dlatego też stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. W trakcie chorób zwyrodnieniowych czy też nowotworowych przebiegających z długotrwałym, ciężkim do opanowania bólem NLPZ są pierwszym filarem drabiny analgetycznej, która stanowi podstawę leczenia przeciwbólowego. Warto omówić działanie i zastosowanie na podstawie najpopularniejszego preparatu z tej grupy.

Kwas acetylosalicylowy – wielokierunkowość działania

Jednym z najlepiej poznanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest kwas acetylosalicylowy. Często i chętnie stosowany jest w trakcie przeziębienia, ponieważ bardzo dobrze obniża temperaturę ciała i zmniejsza dolegliwości bólowe. Najlepiej znanym jest preparat na ból i gorączkę Aspirin firmy Bayer. Poza swoim działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym warto wspomnieć, iż kwas acetylosalicylowy hamuje cyklooksygenazę w płytkach krwi, co wywołuje efekt przeciwzakrzepowy. Z tego powodu u osób o podwyższonym ryzyku udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego podaje się przewlekle mniejsze dawki kwasu acetylosalicylowego, jako osłona przed powstawaniem skrzepów wywołujących powyższe choroby zagrażające życiu człowieka. Ważne, aby nie podawać kwasu acetylosalicylowego dzieciom oraz młodzieży w trakcie infekcji wirusowej, ponieważ może wywołać potencjalnie śmiertelny zespół Reye’a. W tym przypadku preferowane są inne leki z grupy NLPZ lub najlepiej paracetamol.

Ciemna strona NLPZ

Jednym z najbardziej uporczywych skutków ubocznych wynikających z długotrwałego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest zapalenie błony śluzowej żołądka i powstawanie trudno gojących się owrzodzeń. W przypadku sporadycznego przyjmowania tych preparatów ryzyko wystąpienia powyższych komplikacji jest bardzo niskie, natomiast przy długotrwałym stosowaniu lekarze zalecają podawanie inhibitorów pompy protonowej (IPP) powodujących znaczne zmniejszenie wytwarzania kwasu solnego obecnego w soku żołądkowym, co zmniejsza destrukcyjny wpływ na błonę śluzową żołądka. U niektórych osób może wystąpić schorzenie nazwane astmą aspirynową, czyli pojawienie się objawów astmatycznych takich jak świsty, duszność w trakcie stosowania kwasu acetylosalicylowego. Jednakże ze względu na skuteczność działania i możliwość stosowania preparatów zmniejszających skutki uboczne wynikające z terapii, niesteroidowe leki przeciwzapalne pozostają jednymi z najczęściej stosowanych leków w medycynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here