Płaskostopie jest to deformacja stopy, polegająca na tym, że cała jej powierzchnia przylega do podłoża. Sklepienia są obniżone, a kości tworzą linię prostą. Stopa o prawidłowej budowie układa się w łuk, dzięki czemu część jej powierzchni unosi się nad podłożem. Większa część populacji zmaga się z tym problemem. Taka deformacja niekorzystnie wpływa na postawę całego ciała, a nieleczona prowadzi do bólu podczas chodzenia, obrzęków. Następstwem płaskostopia są również inne deformacje, takie jak paluch koślawy.
Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia, poprzeczne i podłużne. Płaskostopie poprzeczne polega na obniżeniu łuku poprzecznego przedniego stopy, to ono właśnie może być przyczyną halluxów. W jego następstwie mogą tworzyć się inne deformacje typu palec jeźdźca, palce młotkowate czy młoteczkowate. W miejscach najbardziej obciążonych zaczynają pojawiać się modzele i odciski. Są źródłem bardzo silnego bólu, utrudniającego codzienne czynności życiowe. W takiej sytuacji najlepiej udać się do gabinetu podologicznego, tam podolog usunie zmiany specjalistycznymi narzędziami i sprawi, że ból zniknie. Natomiast płaskostopie podłużne jest wynikiem obniżenia łuku podłużnego stopy, może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł oraz problemów w obrębie ścięgna Achillesa.
Skutkami nieleczonego płaskostopia są przede wszystkim bóle i obrzęki stóp, łydek, kolan i kręgosłupa. Co wpływa na powstanie płaskostopia? Wśród czynników predysponujących wymienia się niewydolność stawów, więzadeł i mięśni stopy związaną z ich nadmiernym osłabieniem lub urazem, wrodzoną wiotkość torebek stawowych i więzadeł, zbyt duże obciążenia dynamiczne i statyczne stopy. Ważnym elementem jest również obuwie, które nosimy oraz nadwaga. Najbardziej narażone są kobiety, ponieważ to one noszą obuwie na obcasie, dodatkowo z wąskimi czubkami co ma wpływ na rozwój płaskostopia.
Jak pomóc? W wielu przypadkach leczenie polega na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń fizjoterapeutycznych mających na celu wzmocnienie mięśni i więzadeł stopy, przywracając w ten sposób prawidłowe jej wysklepienie. Dodatkowo można wykonać odpowiednie wkładki indywidualne do butów, a w cięższych przypadkach obuwie ortopedyczne.