Aby ocenić stan serca i struktur z nim powiązanych, przeprowadza się badania kardiologiczne – nieinwazyjne lub inwazyjne. Lekarz może też zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, tzw. lipidogramu. Na czym polegają poszczególne badania?

Badania na serce nieinwazyjne

Do nieinwazyjnych badań na serce zalicza się:

  • EKG, przy czym wyróżnia się m.in. EKG podstawowe i wysiłkowe. To jedno z najpopularniejszych badań kardiologicznych. Dzięki specjalnym elektrodom, które umieszcza się na ciele pacjenta, możliwe jest uzyskanie zapisu impulsów elektrycznych wytwarzanych w mięśniu sercowym.
  • Echo serca (USG) to badanie wykonywane za pomocą ultrasonografu, dzięki któremu można zauważyć i ocenić wielkość zmian w budowie serca. Specjaliści zlecają jego wykonanie, gdy chcą upewnić się, że serce pracuje prawidłowo – badanie pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości.
  • RTG (badanie radiologiczne klatki piersiowej). Przeprowadzenie tego badania jest niezbędne, aby ocenić stan zarówno pracę serca, jak i struktur z nim połączonych.

Badania na serce inwazyjne

Czasem, gdy lekarz ma wątpliwości, lub badania nieinwazyjne wskazują na nieprawidłowości pracy serca, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Inwazyjne badania na serce to:

  • Koronarografia. Aby przeprowadzić badanie, konieczne jest wprowadzenie do organizmu cewnika. Lekarz wykorzystuje także środek kontrastowy i promienie rentgenowskie. Badanie pozwala ocenić stan tętnic wieńcowych.
  • Cewnikowanie serca. Podczas tego badania również wykorzystuje się cewnik. W efekcie możliwa jest m.in. ocena budowy mięśnia sercowego.

Badania diagnostyczne

Dla pracy układu krążenia ma znaczenie równowaga między cholesterolem LDL i HDL. Gdy tego pierwszego jest za dużo, odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych. To pierwszy krok do tego, aby w przyszłości w naczyniach pojawiły się blaszki miażdżycowe. Ich obecność może doprowadzić właśnie do zawału serca. Aby kontrolować ilość cholesterolu w organizmie, przeprowadza się badania diagnostyczne – lipidogram, za pomocą którego można określić poziom zarówno poszczególnych frakcji cholesterolu, jak i triglicerydów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here