Bezsenność to przypadłość na którą cierpi coraz więcej Polaków. Oznacza ona trudności, zarówno w zasypianiu, jak i w samym utrzymaniu jakości snu. Przewlekły niedobór snu wpływa niekorzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego kiedy ktoś zauważy u siebie objawy bezsenności to powinien skierować się do specjalisty.

Właściwa diagnoza

W celu podjęcia właściwego leczenia najważniejsze jest określenie przyczyny bezsenności. Należy bowiem ustalić, czy bezsenność występuje ze względu na bieżące problemy pacjenta, czy też trwa od dłuższego czasu i powiązana może być
na przykład ze stanami depresyjnymi. Najlepiej więc będzie skontaktować się
z psychoterapeutą, który na pierwszym spotkaniu przeprowadzi szczegółowy wywiad. Zapyta nas o aktualną sytuację życiową, zdrowotną oraz postara się wysunąć wstępne wnioski co do przyczyny występowania bezsenności. Na tej podstawie można będzie zalecić dalsze badania oraz podjąć decyzję co do ewentualnej psychoterapii.
Wówczas wdrożone zostaną takie techniki leczenia jak: programy behawioralne, treningi relaksacyjne, czy różnego rodzaju oddziaływania motywacyjne.
Być może zostanie także zastosowana bezpieczna farmakoterapia,
oparta na podawaniu leków nieuzależniających. Nie da się ukryć, że bezsenność staje się coraz większym problemem wśród populacji, dlatego nie warto narażać swojego zdrowia na szwank i poddać się leczeniu.

Utrzymanie poprawnej higieny snu

Kiedy już wdrożymy leczenie mające na celu zlikwidować bezsenność to musimy być świadomi, że równie ważna jest praca nad sobą. Specjaliści mówią o tak zwanej higienie snu, mającej na celu zwalczenie objawów bezsenności. Ważne jest to,
żeby ustalić dokładny rytm dnia. Wiele może pomóc kładzenie się spać o takiej samej godzinie. Nie można też zapominać o tym, by nie objadać się na noc.
Wietrzenie domu, muzyka relaksacyjna, a także chodzenie na masaże także mogą okazać się zbawienne. Tak naprawdę, chodzi o to, by zmienić swoje nawyki związane ze snem. Jedynie dzięki temu można będzie znaleźć nowe sposoby, które dzięki udziałowi psychoterapii pozwolą nam lepiej spać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here