badanie krwi

Badanie krwi wykonywane jest w różnych celach, nie do każdego jednak trzeba przygotowywać się w dokładnie taki sam sposób. Każde badanie ma inny charakter i jest związane z wykluczeniem czy potwierdzeniem innych kwestii, innych danych czy schorzeń. Aby jednak wyniki badań zawsze wychodziły prawidłowe i żeby nie było konieczności ich powtarzania, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do nich, a o tym, jak to zrobić, lekarze nie zawsze informują swoich pacjentów.

Badanie morfologii– podstawowe badanie krwi

Badaniem morfologicznym krwi nazywamy jedno z najbardziej podstawowych badań, mających na celu wyeliminowanie czy potwierdzenie podstawowych zagrożeń. Jego zadaniem jest określenie przede wszystkim jakościowego oraz ilościowego stanu poszczególnych elementów, z jakich składa się krew. Z takich wyników można odczytać informacje na przykład o stanach zapalnych, o schorzeniach zakaźnych, skazach krwotocznych, chorobach krwi, krwotokach wewnętrznych, niedokrwistości czy nawet nadkrwistości. Podczas badania kontrolowane są takie składniki krwi, jak na przykład czerwone oraz białe krwinki, hemoglobinę, płytki krwi oraz hematokryt, który ma bezpośredni związek z erytrocytami. Badanie jest kompleksowe, a każdy parametr jest rozbijany na poszczególne etapy i elementy, a dodatkowo wykonywany jest zazwyczaj również rozmaz, będący badaniem rodzajów leukocytów za pomocą mikroskopu.

morfologia czyli badanie krwi - czym jest

Jak można odpowiednio przygotować się do badania morfologicznego krwi?

Idąc na badanie morfologii musimy być na czczo, czyli ostatni nasz posiłek powinien być zjedzony około dwanaście godzin wcześniej. Tylko w ten sposób możliwe będzie uzyskanie realnych, rzeczywistych wyników tego badania i obrazu odpowiadającemu stanowi faktycznemu. Trzeba tez pamiętać, żeby ostatni posiłek zjedzony przed badaniem, czyli poprzedzająca badanie kolacja, była koniecznie posiłkiem lekkostrawnym. Przed samym badaniem dozwolone jest jedynie wypicie szklanki czystej wody. Nie bez znaczenia jest również godzina, o której pojawimy się na badaniu. Najlepiej jest badać krew między godziną siódmą a dziewiątą trzydzieści, maksymalnie dziesiątą, ponieważ niektóre parametry związane ze składem naszej krwi mają tendencję do zmian w czasie dnia. Nie wolno również zapominać o ważnych kwestiach związanych z używkami, w tym alkoholem, kawą oraz papierosami. Najlepiej na dwa do trzech di przed badaniem powstrzymać się od ich przyjmowania, na ile to oczywiście jest możliwe. Rano nie powinno się przyjmować lekarstw, które zwykle są przyjmowane i odczekać z ich przyjęciem na czas po badaniu krwi. Jeśli lekarstwa są wzięte, konieczne jest powiadomienie o tym fakcie osoby w laboratorium, wykonującej badanie. Za każdym razem przed pobraniem krwi powinno się odpocząć przez około pół godziny, najlepiej wykonując to w pozycji siedzącej.

Przyjmowanie leków przed badaniem krwi

Jeśli chodzi o stałe przyjmowanie leków, związanych na przykład z nadciśnieniem, można je zażywać przed badaniami tak, jak zawsze – rano, ponieważ lekarz prowadzący będzie wiedział  jak poprawnie zinterpretować otrzymane wyniki krwi. Jeśli miałyby one w jakikolwiek sposób zaburzyć obraz badania, lekarz poinformuje o ich odstawieniu odpowiednio wcześnie. Trzeba również pamiętać o zaprzestaniu brania suplementów diety, a nawet witamin oraz minerałów na około trzy do czterech dni przed badaniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here