Obecnie w telefonach powstają coraz to nowe zabezpieczenia. Do niedawna istnym hitem była możliwość odblokowania urządzenia mobilnego za pomocą czytnika linii papilarnych. Obecnie montowane są nawet skanery tęczówki. Trzeba przyznać, że nadmierna ilość zabezpieczeń wydaje się być niecelowa, bowiem możemy mieć problem z błyskawicznym dostępem do informacji. Ponadto w przypadku, gdy nie będziemy mogli już wykonać określonego rodzaju weryfikacji, będziemy musieli zorientować się jak odblokować telefon. Nie jest to zbyt łatwe, ponieważ przełamanie jakiegokolwiek zabezpieczenia jest czasochłonne i wymaga sporego wysiłku osobowego.
Jeżeli utraciliśmy dostęp do danych zawartych w telefonie, niezbędne jest często wpisanie kodu PIN. Jest to czterocyfrowy ciąg znaków, który trzeba wprowadzić, aby móc włączyć telefon. Ważne jest przy tym, aby się nie pomylić. W przeciwnym razie będziemy mieli spory problem. Wynika to z faktu, iż kod PIN można co do zasady wpisać tylko trzy razy pod rząd. Trzy pomyłki blokują telefon i sprawiają, że niezbędne wydaje się wpisanie kodu PUK. Jest to znacznie dłuższa sekwencja. Należy mieć się na baczności, bowiem dziesięciokrotna pomyłka w tym kodzie skutkuje całkowitą i nieodwołalną blokadą karty. Dlatego należy odpowiednio wcześnie zadbać o to, aby kod ten był należycie zabezpieczony i utrwalony – najlepiej w formie papierowej, z dala od wścibskich oczu.
Jeżeli nasz telefon jest włączony, a my mamy problem z odblokowaniem ekranu, należy w pierwszej kolejności udać się do serwisu. Pracownik takiej placówki będzie w stanie doradzić nam, jak szybko pozbyć się niechcianych zabezpieczeń. Czasami jednak występują sytuacje szczególne, w których jedynym sensownym rozwiązaniem jest przeinstalowanie aplikacji. Niestety, wiąże się to z utratą setek danych, które zgromadziliśmy na karcie pamięci. Jest to swoista ostateczność, jednak dobry serwisant będzie w stanie w szybkim czasie złamać zabezpieczenia, po których odzyskamy dostęp do ekranu startowego telefonu.