Dlaczego warto wykonywać badania genetyczne?

Badania genetyczne kojarzą się nam głównie z ustaleniem ojcostwa lub wykrywaniem chorób genetycznych, tymczasem postęp w poznaniu ludzkiego DNA pozwala na znaczne szersze wykorzystanie badań genetycznych.

Czym jest DNA i jego znaczenie

DNA występuje w każdej komórce zawierającej jądro. Jest to w zasadzie związek chemiczny zawierający informacje indywidualne dla każdej osoby. Chociaż każdy z nas ma indywidualne DNA, to jednak część danych zapisanych w chromosomach jest powielana od rodziców i dziadków. W chromosomach zapisane są wszystkie ewentualne uszkodzenia genów, które pozwalają określić zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

To właśnie z tego powodu badania genetyczne mają tak ogromne znaczenie, dzięki nim można poznać stopień zagrożenia różnymi chorobami, nie tylko genetycznymi.

Jakie badania można wykonać w laboratorium genetycznym?

Diagnostyka genetyczna jest bardzo szeroka, ale z reguły wykonujemy badania genetyczne w określonym celu:

• potwierdzenie ojcostwa,
• potwierdzenie lub wyeliminowanie wad genetycznych u płodu,
• stwierdzenie chorób genetycznych u dzieci,
• określenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.

W zależności od potrzeb laboratorium genetyczne wybiera odpowiednią metodę badania. Analizie może być poddany pojedynczy gen, markery genetyczne lub cały chromosom.

Jak przebiega badanie genetyczne?

Badania genetyczne nie są bolesne, opór przed ich wykonaniem wynika raczej z przyczyn psychicznych. Obawiamy się wyników i dlatego wolimy pozostawać w nieświadomości.
Samo badanie jest bardzo proste, ponieważ polega na pobraniu materiału genetycznego, czyli krwi, czasami śliny lub włosa (w przypadku potwierdzenia tożsamości).

Do badania trzeba się jednak dobrze przygotować. Laboratorium genetyczne katowice przeprowadza szczegółową ankietę, która pozwala na ukierunkowanie badań i ich zawężenie.
Pytania dotyczą przebytych chorób, chorób członków rodziny, w przypadku kobiet przebytych ciąż i poronień.

Wczesne wykrycie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe, choroby sercowe pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i całkowite wyleczenie.

Badania genetyczne niestety są bardzo drogie, dlatego wiele laboratoriów oferuje możliwość ratalnego uiszczenia płatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here