Jak lecytyny wpływają na nasz organizm?

Lecytyna znana jest od tysięcy lat. Nie dziwi więc tak szerokie jej zastosowanie w rozmaitych branżach. Jak ją się pozyskuje i gdzie jest wykorzystywana?

Lecytyny w naturalnym środowisku

Związek ten z grupy fosfolipidów jest składnikiem budulcowym błon komórkowych. W organizmie człowieka jest go najwięcej w tkance nerwowej, nerkach, wątrobie, mózgu oraz szpiku kostnym. Lecytyny otrzymuje się z soi, która Japończycy znają od ponad pięciu tysięcy lat. Poza tym, występuje ona także w takich roślinach jak rzepak, czy słonecznik. Znajdziemy ją również w kurzych żółtkach, wątrobie, orzechach, nabiale, fasoli, rybach, drożdżach do pieczenia, zielonych warzywach, awokado oraz oliwkach. W aptece znajdziemy także specjalne suplementy diety, które umożliwiają przyjmowanie lecytyny w celach leczniczych. Potrzeba jednak około trzech do czterech miesięcy, by zacząć odczuwać poprawę.

Kiedy warto sięgnąć po lecytyny?

Związek ten jest niezwykle przydatny naszemu organizmowi. Dzięki niemu funkcjonuje on prawidłowo. Jest to możliwe dzięki zawartości takich składników jak cholina, czy kwas linolowy. Poprawiają one koncentrację i pamięć, dlatego lecytynę poleca się dzieciom, młodzieży, pracownikom umysłowym, a także starszym. Dzięki niej usprawnimy procesy myślowe, pamięć oraz jej pojemność. U starszych natomiast lecytyna hamuje rozwój demencji starczej i chorób układu nerwowego. Osoby żyjące w stresie także powinny pamiętać o odpowiedniej dawce lecytyny. Stabilizuje ona nastrój, co przekłada się na ograniczenie pojawiania się halucynacji i urojeń. Lecytyna wpływa także na pracę narządów wewnętrznych człowieka. Wątroba jest wielokrotnie obciążana przez nas. Szczególnie wtedy, gdy nadużywamy alkoholu lub regularnie przyjmujemy leki. Jeśli więc chcemy ją zregenerować, to warto zażyć lecytyny. Jej obecność pozwoli obniżyć szkodliwe otłuszczenie narządu, a także rozpuścić cholesterol w żółci. Dzięki temu zapobiegniemy także tworzeniu się kamieni żółciowych. Odczujemy także poprawę metabolizmu. Odpowiedni poziom lecytyny w naszym organizmie obniża także ryzyko powstawania złogów miażdżycowych i zakrzepów naczyń krwionośnych.

Czy lecytyny stosuje się w przemyśle spożywczym?

Lecytyna nie jest jednak wyłącznie stosowana w celach leczniczych. Z powodzeniem stosuje się ją podczas produkcji artykułów spożywczych. Dzięki niej obniża się koszty całego procesu. Poprawia ona także trwałość i jakość produktów. Cukiernicy dodają ją do pączków, by sprawiały wrażenie mniej tłustych. Dzięki lecytynie czekolada jest gładka i aksamitna. W artykułach spożywczych stosuje się lecytyny spełniające wszelkie wymogi krajowe i europejskie. Tutaj znajdziesz jednego z dostawców http://oqema.pl/. Lecytyny stosuje się także w celu uzyskania lepszej konsystencji ciasta, czy odpowiedniej miękkości skórki. Pamiętajmy jednak, by nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania na te substancje. Według specjalistów wynosi ona około 2,5g. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty zawierają lecytyny. Wówczas będziemy w stanie oszacować tę ilość i pilnować, by jej nie przekroczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here