Jak czyścić żelazko?

Żelazko należy do grupy sprzętów domowych, po które często sięgamy. Niestety większość osób nie wie jak o nie dbać, włączając w to proces czyszczenia. Zależnie od materiału stopy żelazka oraz rodzaju substancji, którą należy zlikwidować, proces usuwania można przeprowadzić w warunkach domowych na wiele sposobów. Należy jednak przestrzegać kilka podstawowych zasad zapewniających bezpieczeństwo właściciela sprzętu.

Pierwszy etap

Pierwszą i najistotniejszą rzeczą jest całkowite wystudzenie żelazka przed przejściem do procesu usuwania zanieczyszczeń oraz odłączenie go od zasilania. Jest to związane nie tylko z bezpieczeństwem osoby przeprowadzającej zabieg, ale również z zachowaniem dobrego stanu stopy żelazka.

Zanieczyszczenia substancjami woskowymi i oleistymi

Jeżeli stopa żelazka została zabrudzona substancją woskową najszybszym sposobem na przywrócenie jej właściwego stanu jest rozgrzanie żelazka do najwyższej temperatury, a następnie prasowanie gazety do momentu usunięcia całego zanieczyszczenia. Zupełnie inna metoda zostanie wykorzystana w przypadku substancji oleistej. Aby osad zniknął zimną i suchą płytę żelazka należy przetrzeć amoniakiem i przepłukać wodą.

Domowe sposoby usuwania zabrudzeń

Jednym z doskonałych środków czyszczących, które można odnaleźć w każdym domu jest ocet. Wystarczy nasączyć niewielką ilością ściereczkę i energicznie przetrzeć stopę żelazka. Jeżeli efekty nie będą zadowalające warto połączyć ocet z sodą oczyszczoną i powtórzyć cały zabieg. Brud zgromadzony w otworach na parę zwykle jest bardzo kłopotliwy. Aby się go pozbyć wystarczy wykorzystać patyczki kosmetyczne i delikatnie przetrzeć szczeliny. W przypadku czyszczenia płyty żelazka należy wystrzegać się stosowania ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię.

Jak wyczyścić zbiornik na wodę?

Zbiornik na wodę należy wypełniać jedynie wodą destylowaną. Większość osób stosuje jednak ogólnodostępną wodę, co wiąże się z powstawaniem kamienia. Aby się go pozbyć należy wymieszać wodę z octem w stosunku 1:1, a następnie uruchomić żelazko i pozwolić mu parować przez kolejne 5 minut. Kolejnym krokiem jest usunięcie pozostałości zbiornika, wysuszenie żelazka i powtórzenie czynności do czasu usunięcia pozostałości po occie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here