Podstawową funkcją soczewek kontaktowych jest korekta wady wzroku. Jednakże niekiedy zakłada się je wyłącznie w celach kosmetycznych, co jest spowodowane chęcią zmiany koloru oczu lub podbicia naturalnego koloru tęczówki. Tego typu soczewki kontaktowe są bezpieczne dla oczu, jednakże osoby, które nie mają wady wzroku nie powinny nosić ich zbyt często.

Kolorowe soczewki kontaktowe przeznaczone są w głównej mierze dla osób, które chcą skorygować swoją wadę wzroku, a jednocześnie delikatnie zmienić swój wygląd. Dzięki tego typu soczewkom można zmienić swój kolor oczu lub podbić naturalny kolor tęczówki.

Kolorowe soczewki kontaktowe a redukcja wad wzroku

Noszenie kolorowych soczewek kontaktowych nie różni się od użytkowania tradycyjnych szkieł. Mogą je nosić zarówno osoby, które chcą skorygować wadę wzroku, jak i osoby, którym zależy tylko na zmianie swojego koloru oczu. Przy czym należy pamiętać, że przed zakupem kolorowych soczewek do redukcji wad wzroku należy uprzednio udać się do specjalisty w celu dobrania odpowiednich szkieł. Bardzo dobrą jakością cieszą się soczewki ultraflex, które wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego. Oprócz tego szkła kontaktowe można nabyć również w aptekach, a nawet w drogeriach kosmetycznych.

Rodzaje kolorowych soczewek kontaktowych

Podobnie jak standardowe soczewki kontaktowe, także i kolorowe występują w kilku wersjach. Na rynku dostępne są szkła miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe, które są najwygodniejszą opcją, ponieważ nie wymagają pielęgnacji. Oprócz tego, biorąc pod uwagę kolorystykę soczewek kontaktowych, można wyróżnić:

  • soczewki, które podbijają naturalny kolor tęczówki,
  • soczewki z pigmentem, zmieniającym kolor tęczówki,
  • soczewki, które optycznie powiększają oczy,
  • soczewki, rozświetlające i dodające wyrazistości oczom,
  • soczewki ze wzorami, np. z motywem zebry lub tygrysa.

Jak dbać o kolorowe soczewki kontaktowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że są one użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły pielęgnacja tego typu szkieł kontaktowych nie różni się od czyszczenia standardowych soczewek. Najwygodniejszą opcją jest wybór jednodniowych soczewek, ponieważ nie wymagają one żadnej pielęgnacji. W przeciwnym razie należy pamiętać o zakupie odpowiedniego płynu do pielęgnacji soczewek oraz przechowywaniu ich w specjalnym pudełeczku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here