Pozbycie się chwastów i utrzymanie naszego trawnika w dobrej kondycji okazuję się często żmudnym i skomplikowanym procesem. Próby zadbania o jego stan na własną rękę i za pomocą „domowych sposobów” może się okazać wręcz rzeczą niemożliwą do wykonania i wówczas trzeba sięgać po inne środki. Warto jednak wspomnieć, że mimo wszystko niektóre chwasty mogą się dla nas okazać pożyteczne i nie musimy ich niszczyć w całości. Jeśli natomiast marzy Ci się idealnie zielony, równy i aksamitny trawnik, nie obejdzie się bez środków chemicznych i dużej dozy cierpliwości.

Pożyteczne chwasty

Koniczyna, mniszek lekarski czy babka lancetowata są zmorą ogrodników – nie wyglądają korzystnie na podwórkowym trawniku, a mimo to bardzo ciężko je wyplenić. Okazuje się jednak, że można je zaakceptować, a nawet polubić – mogą być przydatne między innymi w kuchni. Z mniszka lekarskiego i koniczyny można tworzyć bardzo zdrowe miody, syropy i octy, nadają się także do sałatek czy do suszenia. Z kolei babka lancetowata czy podagrycznik są świetnym lekarstwem na przywrócenie prawidłowej pracy jelit. Chwasty, które chcemy zniszczyć bardzo często mają szereg właściwości leczniczych, zapobiegawczych, a nawet owadobójczych. Dobrym rozwiązaniem jest plenić je w celach użytkowych – zamiast niszczyć wszystko środkami chemicznymi, warto raz do roku przeprowadzić niewielkie zbiory poszczególnych roślin i wykorzystać je w dobry sposób.

Jak zadbać o dobry stan trawnika

Mimo swoich pożądanych właściwości, chwasty,a szczególnie ich nadmiar, wyglądają mało estetycznie. Nie da się ukryć, że łatwo można zaniedbać nawet najpiękniejszy trawnik – wystarczy kilka tygodni bez systematycznego dbania o jego stan,a chwasty powrócą. Regularność oprócz cierpliwości to bardzo istotna rzecz w walce o piękny ogród. Przed posadzeniem ogrodowych roślin i posianiem trawy, nie obejdzie się bez wypielenia całego obszaru. Musimy pozbyć się chwastów w całości, razem z korzeniami, gdyż wyrwanie tylko zewnętrznych części rośliny nie przyniesie żadnych skutków. Później, oprócz środków chemicznych stale należy kontrolować stan trawy i w miarę potrzeby, na bieżąco usuwać pojawiające się rośliny.

W przypadku niewielkiej ilości chwastów możemy radzić sobie za pomocą octu bądź mydła. Oblewanie tymi substancjami niechcianej zieleni skutkuje niszczeniem i oklejeniem liści, co prowadzi do obumierania rośliny. Można także sięgnąć po łagodne i bezpieczne środki, które o wiele skuteczniej pozbędą się chwastów. Przy wyborze należy się jednak kierować zdrowym rozsądkiem, gdyż duża część chemikaliów ma bardzo zły wpływ na środowisko, a walka o piękny ogród przy jednoczesnym zanieczyszczaniu świata groźnymi substancjami jest pozbawiona sensu. Proponujemy zapoznać się z szeroką ofertą środków na chwasty w ogrodzie, na Target.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here