Badanie EMG – diagnostyka funkcji układu mięśniowego i nerwów obwodowych

Elektromiografia (EMG) to badanie, podczas którego rejestruje się czynność elektryczną oraz przewodnictwo nerwowe w nerwach obwodowych oraz w mięśniach całego organizmu. Dane pozwalają stwierdzić, kiedy dany mięsień pracuje prawidłowo, a kiedy jego funkcjonowanie jest nieprawidłowe. Dzięki temu można zdiagnozować wiele chorób mięśniowych.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest badanie EMG,
  • jakie są wskazania do wykonania badania EMG,
  • gdzie można wykonać badanie EMG w Warszawie i ile trwa badanie EMG.

Elektromiografia to badanie, które umożliwia ocenę tzw. pobudliwości mięśni, czyli wystąpienia skurczu mięśnia po zastosowanej elektrycznej stymulacji nerwu. W zdrowym, sprawnym mięśniu nerwy stymulowane prądem o określonym, bezpiecznym dla człowieka natężeniu natychmiast wywołują skurcz mięśniowy, czyli jego pobudliwość. W wyniku różnych zaburzeń może jednak dochodzić do rozmaitych nieprawidłowości.

Badanie EMG – wskazania

Elektromiografia znajduje bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Badanie to pozwala m.in. rozpoznawać różne dysfunkcje mięśniowe, różnicować je, oceniać sprawność mięśni po kontuzjach, a nawet wykrywać przyczyny zaników mięśniowych. Badanie EMG przeprowadza się w diagnostyce:

  • stanów zapalnych mięśni,
  • urazów kręgosłupa,
  • nadpobudliwości mięśniowo-nerwowej,
  • dystrofii mięśniowej,
  • uszkodzeń nerwów pojedynczych oraz uszkodzeń wielonerwowych (mono- i polineuropatii),
  • osłabienia mięśni,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu splotów nerwowych,
  • rwy barkowej,
  • rwy kulszowej,
  • zespołu cieśni nadgarstka.

W takich sytuacjach wykonanie badania zleca zazwyczaj neurolog. Znane od lat jest również zastosowanie EMG w sporcie. Pozwala ono na rozpoznanie charakterystycznych dla sportowców urazów (łokieć tenisisty, łokieć golfisty). Jego wyniki są również wykorzystywane do przygotowywania indywidualnych planów treningowych, mających na celu poprawę techniki w wielu konkurencjach sportowych.

Badanie EMG – na czym polega?

Podczas badania EMG wykorzystuje się specjalny aparat zwany elektromiografem. Jest on wyposażony w niewielkie elektrody, które rejestrują zmieniającą się podczas badania pobudliwość mięśni lub rejestrują przewodzenie w nerwach obwodowych. EMG jest przeprowadzane w pozycji leżącej – lekarz wkłuwa elektrodę w mięsień, a pacjent wykonuje jego polecenia. W przypadku badania nerwów obwodowych stosowane są jednorazowe elektrody powierzchniowe przyklejane nad nerwem lub badanym mięśniem.

Badanie przeprowadza się w trzech sytuacjach – najpierw pacjent leży w bezruchu, później musi lekko napiąć jeden mięsień, a następnie mocno napiąć grupę mięśni w obszarze poddawanym badaniu. Ten rodzaj EMG określa się mianem elektromiografii elementarnej.

Istnieją jeszcze inne odmiany EMG. Badanie globalne pozwala ocenić pobudliwość wszystkich mięśni danej kończyny, a wykonuje się je przy użyciu elektrod przyczepianych do powierzchni skóry, a nie wkłuwanych w mięsień. U chorych z podejrzeniem tężyczki wykonuje się tzw. próbę tężyczkową (wówczas lekarz zakłada na ramię pacjenta opaskę uciskową, a w mięsień wkłuwa elektrodę). Można również przeprowadzić tzw. próbę miasteniczną, w trakcie której stymuluje się powtarzalnymi bodźcami elektrycznymi dany nerw. Badanie nerwów EMG jest wykonywane u pacjentów z podejrzeniem uszkodzenia obwodowego jednego (mononeuropatii) lub wielu nerwów (polineuropatii).

Co jeszcze trzeba wiedzieć o EMG?

Badanie EMG nie jest bolesne, choć pacjent może odczuwać dyskomfort podczas wkłuwania igły w mięsień, a następnie podczas jego skurczy. Podczas stymulacji nerwów obwodowych pacjent może odczuwać lekki dyskomfort.

Elektromiografia nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań – należy jedynie umyć miejsce, w którym będzie się znajdować elektroda. W klinice Enel-Sport w Warszawie badanie EMG jest wykonywane zawsze przez doświadczonych specjalistów, a pacjent pozostaje pod troskliwą opieką personelu, który odpowiada na pytania i rozwiewa wszelkie wątpliwości. A ile trwa badanie EMG? W zależności od indywidualnego przypadku – od około 30 minut do nawet 2 godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here