Koń to zwierzę, którego układ pokarmowy wymaga określonego sposobu karmienia. Dlatego producenci przygotowali produkty, które dostarczą zwierzętom niezbędne substancje odżywcze. Z czego powinna się składać dobra pasza dla koni?
Jak zbudowany jest koń?
Budowa tego zwierzęcia gospodarskiego decyduje o tym, dlaczego karmienie odbywa się w taki, a nie inny sposób. Koń posiada jeden z najkrótszych układów pokarmowych, którego długość wynosi zaledwie jedną dwunastą długości ciała. Żołądek wierzchowca jest jednokomorowy, nieduży i workowaty. To sprawia, że koń nie jest w stanie przyjmować za jednym razem dużych ilości pokarmu. Dlatego też je mało, ale za to bardzo często. Należy jednak pilnować tego, by nie otrzymywał zbyt wiele pokarmu. Zależy to od tego, jaką pracę wykonuje. Logiczne jest to, że koń rekreacyjny będzie potrzebował mniej pożywienia niż koń sportowy. Przyjęło się jednak, że dziennie zwierzę to powinno przyjąć około dwóch kilogramów siana na sto kilogramów masy ciała. Rozkład celulozy w układzie pokarmowym konia jest długotrwały, dlatego podawanie zbyt dużych ilości pokarmów może mu zaszkodzić.
Z czego składa się pasza dla koni?
Pasza dla koni to najlepsze rozwiązanie na dostarczenie zwierzęciu niezbędnych wartości odżywczych, Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują bowiem białka, witamin, soli mineralnych oraz dużej ilości energii. Dlatego pasza dla koni musi być bogata w te składniki. Stąd też tworzą ją takie zboża jak otręby pszenne, owies, czy siemię lniane. Pierwsze z nich powinny stanowić podstawę pokarmu dla klaczy źrebnych, ponieważ mają właściwości mlekopędne. Owies natomiast jest uznawany za najlepsze źródło energii dla koni pracujących. Oprócz aminokwasów dostarcza on witaminę B1 i fosfor. Warto jednak pamiętać, że owies zanim trafi do paszy powinien odleżeć około pięciu tygodni. Producenci paszy przygotowali rozmaite warianty tego produktu, by sprostać potrzebom koni każdego typu. W ich ofercie znajdziemy pasze dla koni źrebnych i karmiących, ale nie tylko. Tutaj dowiesz się więcej https://vital.sklep.pl/pasze. Dla koni borykających się z problemami metabolicznymi zaleca się paszę o niskiej zawartości skrobi i cukrów, która jest bogata we włókno. Pasza dla koni wyścigowych natomiast powinna chronić i regenerować mięśnie oraz szybko uwalniać energię. Jeśli nie jesteśmy pewni, którą z ich ostatecznie wybrać, to zawsze możemy to skonsultować chociażby z lekarzem weterynarii. Dobrym ruchem będzie też uzupełnienie pokarmu o różnego rodzaju suplementy.