Mały albo długi i wąski przedpokój bez okien to „zmora” wielu mieszkańców starych bloków. Radykalnie przebudować tego się zazwyczaj nie udaje, ale można spróbować odpowiednio zaaranżować takie wnętrze, aby było funkcjonalne, atrakcyjne, wydawało się bardziej przestronne i – przynajmniej wizualnie – odzyskało właściwe proporcje.
Wąski przedpokój generuje problemy praktyczne związane z wygodnym korzystaniem z takiej przestrzeni na co dzień. Długi, wąski przedpokój natomiast to jeszcze dodatkowy „kłopot estetyczny”, bo zaburzone są optymalne proporcje pomieszczenia, co sprawia, że nie wydaje się ono zbyt przyjazne dla oka ani dobre dla samopoczucia przebywających w nim osób. W pierwszym przypadku trzeba szczególną uwagę zwrócić na właściwą organizację przedpokoju i dobór jego wyposażenia, w drugim zniwelować jeszcze niedoskonałości wizualne wynikające z kształtu i metrażu wnętrza. Oto kilka wskazówek, które w łatwy sposób można zastosować, aranżując swój wąski przedpokój w bloku.
Wąski przedpokój wymaga minimalizmu w każdej postaci
Niewielka i nieustawna przestrzeń nie może być przeładowana – dosłownie i w przenośni. W aranżacji wąskiego przedpokoju najlepiej ograniczyć do minimum zarówno liczbę mebli czy dodatków, jak i kolorów, wzorów oraz wykorzystywanych w wystroju faktur i form. Minimalizm w każdej postaci sprawdza się tu doskonale, bo nie zabiera tego, czego w małym przedpokoju w blokach brakuje, czyli przestrzeni.
Najlepsze kolory do długiego, wąskiego przedpokoju
Aby „wydobyć” przestrzeń w wąskim przedpokoju należy skupić się w jego aranżacji na stonowanych, jasnych, odbijających światło barwach. Poza oczywistym wyborem, jakim jest biel, w grę wchodzą także jaśniejsze odcienie szarości oraz beż. To kolory bazowe, które mogą być (w akcentach wystroju) dopełniane innymi – błękitem czy miętową zielenią lub dowolnymi barwami podyktowanymi gustem domowników. Bezwzględnie unikać trzeba natomiast nadmiaru ciemnych i / lub zbyt pstrokatych kolorów na ścianach i podłodze. Warto pamiętać przy tym o właściwościach barw o różnej temperaturze. Chłodne kolory dają wrażenie oddalenia, ciepłe natomiast przybliżenia, dlatego na przykład pomalowane na pomarańczowo wnętrze zawsze wydaje się mniejsze, a to błękitne większe niż jest w rzeczywistości. W przypadku długiego, wąskiego przedpokoju można to świetnie wykorzystać, malując jego dłuższe ściany farbą w chłodnym odcieniu, a krótsze kolorem ciepłym, dla zoptymalizowania proporcji pomieszczenia, które dzięki temu wydaje się bardziej kwadratowe. Dla nadania wnętrzu lepszych proporcji i efektownego wyglądu, zaleca się również aranżowanie wąskiego przedpokoju w blokach przy wykorzystaniu tylko jednego koloru, ale za to w kilku jego odcieniach. W takiej aranżacji można pograć nie tylko nasyceniem danej barwy, przyporządkowując odpowiednio najciemniejszy odcień ścianie najwęższej, a najjaśniejszy najszerszej, ale skusić się na przykład na pasy (wykonane różnymi odcieniami tego samego koloru) na jednej ze ścian przedpokoju, pamiętając jednocześnie, że poziome wzory poszerzają daną ścianę, a pionowe czynią ją wizualnie wyższą.
Mały przedpokój w blokach musi być dobrze oświetlony
Dobór oświetlenia to niezwykle istotny element każdej aranżacji, a szczególnie aranżacji długiego, wąskiego przedpokoju bez okien, ponieważ światło czyni przestrzeń plastyczną – może ja rozciągać lub kurczyć. Ciasne wnętrze w blokach zdecydowanie wymaga „rozciągnięcia”, dlatego bazuje się w tym przypadku na jasnych i mocnych źródłach światła, które optycznie powiększają wnętrze. W wąskich i długich przedpokojach rezygnuje się z jednego, centralnie umieszczonego żyrandola czy wiszącej lampy. Tu sprawdzają się światła rozmieszczone w różnych punktach – kinkiety na krótszej ścianie, aby ją wyeksponować, „ocieplić” i wizualnie przybliżyć, pozostawiając lekko w cieniu ściany dłuższe oraz na przykład równomiernie rozmieszczone oświetlenie typu LED w podwieszanym suficie, które optycznie dzieli długi przedpokój na krótsze odcinki.
Meble i dodatki w aranżacji wąskiego przedpokoju
W przypadku niewymiarowych wnętrz zawsze warto rozważyć opcję zakupu mebli na wymiar, aby optymalnie wykorzystać niewielki metraż i niekorzystny rozkład mieszkania. Do wąskiego przedpokoju w blokach potrzebne są meble pojemne, ale płytkie i stosunkowo wysokie. Najlepszą opcją są zestawy modułowe, w których poszczególne elementy można dowolnie konfigurować i ustawiać jeden na drugim, a do tego są one na tyle uniwersalne, że jeden mebel z powodzeniem pełni różne funkcje (na przykład szafka na buty, na której można siedzieć), co pozwala zaoszczędzić miejsce w tak niewielkim pomieszczeniu. Należy pamiętać również o tym, że wąski przedpokój wymaga przesuwnych drzwi szafy, uchylnych szafek i / lub otwartych półek. Nie można sobie tu pozwolić na tradycyjnie otwieraną szafę czy szafkę, bo to zabiera zbyt wiele miejsca i jest po prostu niewygodne w takim wnętrzu. Dla oszczędności przestrzeni niektórzy decydują się na, montowane na ścianie, składane siedzenia (podobne do tych, które można jeszcze czasami zobaczyć na korytarzach w pociągu) oraz na meble wiszące, co – poza oczywistą zaletą pozostawienia wolnej powierzchni podłogi – ma jeszcze ten plus, że aranżacja ciasnego przedpokoju wydaje się nieco lżejsza, mniej przeładowana. Efekt taki osiąga się także innymi sposobami – między innymi wyborem mebli w kolorze ścian, mebli jasnych, ażurowych, mebli z błyszczącymi frontami, przezroczystymi elementami etc. Jeśli do tego doda się – niezbędne w przedpokoju – lustra, automatycznie zyskuje się optycznie więcej przestrzeni. W bardzo ciasnych wnętrzach sprawdza się cała ściana lustrzana (szafa wnękowa z lustrzanymi, przesuwnymi drzwiami). Wąski przedpokój pięknie się „rozszerza”, gdy zawiesi się w nim lustra naprzeciw siebie. Można również powiesić na jego krótszej ścianie prostokątne, poziome lustro, ale koniecznie bez ramy lub w ramie bardzo skromnej, aby nie „przeciążać” wizualnie wystroju wnętrza.
Co na ścianę i podłogę wąskiego przedpokoju w bloku?
Aranżacja ścian i podłóg w podłużnych, wąskich przedpokojach musi być (podobnie, jak w przypadku doboru mebli) całkowicie podporządkowana idei optycznego powiększania i przywracania wnętrzu właściwych proporcji. Podłogę pokrywa się zazwyczaj gładkim, jednolitym materiałem, na przykład płytkami ceramicznymi w stonowanym, naturalnym kolorze, który daje wrażenie lekkości. Jeżeli podłoga w przedpokoju jest taka sama, jak w pomieszczeniach, do których on prowadzi, zyskuje się efekt wizualnego powiększenia jej powierzchni. Dla optycznego powiększenia powierzchni ściany z kolei warto zadbać o to, aby drzwi wejściowe do mieszkania były w takim samym kolorze jak ściany. Z innych drzwi (na przykład tych prowadzących do salonu czy kuchni) najlepiej w ogóle zrezygnować w wąskim i długim przedpokoju, albo wstawić ewentualnie drzwi całkowicie przeszklone, by możliwie najbardziej otworzyć i doświetlić tę ciasną przedpokojową przestrzeń. Nie bez znaczenia jest także rodzaj farby, jaką pokrywa się ściany. W małych pomieszczeniach lepiej stosować farbę z połyskiem lub półmatową. Taka sama zasada dotyczy płytek czy paneli ściennych do ciasnego przedpokoju – korzystniej niż matowe wyglądają te jasne i błyszczące, bo odbijają światło zamiast je pochłaniać. Decydując się na aranżowanie ścian przedpokoju w taki sposób, by przywracać mu właściwe proporcje, można wybrać jeden z wielu, proponowanych przez projektantów wnętrz, trików:
- operować w aranżacji różnymi odcieniami tego samego koloru, o czym była już mowa wcześniej;
- wykorzystywać właściwości barw o różnej temperaturze, co także już wspominano;
- pomalować ściany wąskiego przedpokoju (dwoma kolorami), ale niesymetrycznie – tak, by zaburzyć wydłużony, prostokątny kształt pomieszczenia (na przykład jedna ściana krótsza i jedna dłuższa w kolorze X, a druga ściana krótka i druga dłuższa w kolorze Y);
- przykleić na krótszej ścianie (naprzeciwko wejścia do mieszkania) panoramiczną fototapetę z widokiem „poszerzającym” przestrzeń wąskiego przedpokoju;
- zastosować pionowe podziały dłuższych ścian (pionowe snopy światła, namalowane pionowe pasy, pionowe dekoracje na ścianie etc.) dla optycznego skrócenia zbyt długiego pomieszczenia.
https://forum.leroymerlin.pl/forum/przedpokoj,2,121.html
Artykuł sponsorowany.