charczenie u niemowlęcia
fot. pixabay.com

Małe dzieci wydają z siebie wiele dźwięków. Należy nauczyć się je odróżniać od siebie. Na które powinniśmy reagować, a które są normalną reakcją dziecka. Jednym z niepokojących sygnałów dźwiękowych, jakie zauważymy u swojego dziecka, jest charczenie. Jak sobie z nim poradzić?

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/noworodek-charczy/

Dziwne dźwięki

Dziecko, które wydaje z siebie dziwne dźwięki, które przypominają wam charczenie nie muszą oznaczać niczego złego. Być może maluszek ma zatkany nosek lub po prostu jest to elementem jego rozwoju. Jednakże, gdy zauważycie, że przy charczeniu dziecko ma również problem z oddychaniem, należy natychmiast zareagować!

Charczenie u niemowląt może być również spowodowane wiotkością krtani albo początkiem ząbkowania, któremu również towarzyszyć będzie nadmierne ślinienie się. Jednakże również może to być skutek innych schorzeń dróg oddechowych, jak zapalenie oskrzelików, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

Co robić gdy zauważysz charczenie u niemowlaka?

Jeśli zauważysz u dziecka poświstywanie i charczenie, które wynika z zatkania niemowlęcego noska, wystarczy, że użyjesz soli fizjologicznej oraz gruszki do odciągania kataru. Wystarczy wówczas zakroplić sól fizjologiczną do noska dziecka i odciągnąć rozrzedzoną wydzielinę. Możesz również korzystać na co dzień z nawilżacza powietrza lub często wietrzyć w pokoju, co z pewnością wpłynie pozytywnie na zatkany nosek.

Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek problemy z oddychaniem, które towarzyszą dziecku przy charczeniu, wówczas należy się zgłosić do lekarza. Do problemów z oddychaniem zalicza się przyspieszony oddech, charczenie dziecka pod koniec każdego oddechu, unoszenie się płatków noska podczas oddechu, wciąganie skóry między żebrami, pojawienie się błękitnego zabarwienia skóry oraz błon śluzowych, które świadczy o niedotlenieniu, brak apetytu i energii oraz gorączka. Każdy z tych symptomów oznacza konieczną wizytę u lekarza! Nie ignoruj tych sygnałów, aby nie doprowadzić do tragedii!

Przeczytaj też: http://www.szafamamy.pl/niemowlak-spiacy-z-otwarta-buzia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here