Budynek mieszkalny w sezonie jesiennym i zimowym musi być ogrzewany. Ważne jest, by wybrane rozwiązania, czyli piec i rodzaj materiału, zapewniały wystarczające ciepło.

Przy obecnych cenach materiałów opałowych ważne jest także zadbanie o ograniczenie kosztów ogrzewania. To jeden z najważniejszych wydatków związanych z utrzymaniem domu. Każda oszczędność będzie mieć duże znaczenie dla domowego budżetu.

Paliwa stałe – wciąż najtańsze

Choć istnieją rozwiązania wygodniejsze, to najtaniej będzie przy ogrzewaniu węglem. To tańszy materiał niż olej opałowy czy gaz ziemny. Wybór gazu może kusić, ponieważ nie jest wymagana obsługa pieca. Jednak koszty mogą stać się ważniejsze niż wygoda. Jeśli chce się wybrać węgiel, potrzebna będzie większa kotłownia oraz miejsce na jego składowanie. Można wybierać między zwykłym a ekogroszkiem. W tym i tym przypadku można mówić, że są to materiały niedrogie. Różnica między nimi nie tkwi jedynie w wielkości bryłek.

Ekogroszek czy zwykły węgiel?

Wybór tradycyjnego materiału pozwala na zakup tańszego pieca. Nie ma więc dużych kosztów początkowych związanych z taką inwestycją. W piecu na węgiel będzie też można palić drewnem, choć nie będzie wtedy tak wydajny. Chcąc zdecydować się na ekogroszek, trzeba wziąć pod uwagę wyższy wydatek na początek. Potrzebny będzie zaawansowany technologicznie piec z podajnikiem. Pomimo tego ta opcja jest bardzo popularna. Ogrzewanie nie jest drogie. Materiał jest bardziej ekologiczny. Piece z podajnikiem nie wymagają takiego wysiłku do ogrzania domu. Podajnik dostarcza materiał opałowy do komory spalania. Wystarczy jedynie co kilka dni go wsypać. To jest ważne, bo nie każdy miałby siły na regularne dosypywanie węgla. Wsypanie ekogroszku wymaga mniej wysiłku i robi się to rzadziej.

Koszty ogrzewania nie zależą jedynie od wybranego rodzaju materiału. Ważne jest także, by sięgać po materiały opałowe dobrej jakości. W przypadku wyboru węgla jako opału, dobrze jest kupić bardziej wydajny i lepszej jakości piec. Można także wybierać odmiany węgla mniej szkodzące środowisku. Koszty będą też zależne od długości i srogości zimy, na co wpływu się nie ma. Będą one zależne także od tego, na ile dobra jest izolacja budynku. O to warto się zatroszczyć tak samo, jak i o wybór optymalnego sposobu ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here