Usuwanie plam z żywicy krok po kroku

Aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu wiąże się również z zabrudzeniami z żywicy, powstającymi na skutek kontaktu z naturą. Plamy te są trudne do usunięcia, a ich wywabienie zajmuje dużo czasu i wysiłku. Istnieją jednak skuteczne sposoby na wygranie tej walki. Nie warto więc spisywać poplamionej odzieży na straty – kilka pożytecznych wskazówek pomoże domowymi sposobami pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń.

Jak usunąć żywicę – krok po kroku

Pierwszy etap stanowi zamrożenie żywicy. Najłatwiejszym sposobem będzie wykorzystanie do tego kilku kostek lodu. Kiedy powierzchnia będzie już utwardzona można przejść do zdrapania górnej części. Stosowanie ostrych narzędzi może spowodować uszkodzenie materiału, dlatego sugeruje się aby wykorzystywać własne paznokcie, dzięki czemu zabieg będzie delikatny.

Następnym krokiem jest potraktowanie plamy rozpuszczalnikiem. Najlepszym środkiem jest olejek z drzewa herbacianego, którego właściwości pozwalają na rozpuszczenie substancji pochodzenia roślinnego oraz żywicy. Sprawdzi się również preparat WD40. Aby nie zniszczyć odzieży warto na wstępie zapoznać się z etykietą i sprawdzić jak długo środek może być w kontakcie z ubraniami.

Kolejną część stanowi usunięcie rozpuszczalnika za pomocą ściereczki o dużej chłonności bądź ręcznika papierowego. Następnie plama powinna zostać przetarta spirytusem salicylowym, aby zyskać pewność, że cały rozpuszczalnik został usunięty z materiału. W przypadku delikatnych tkanin zamiast spirytusu warto zastosować ocet połączony z wodą – pozostałości po rozpuszczalniku zostaną usunięte, a materiał nie odbarwi się ani nie uszkodzi.

Ostatni etap

Jeżeli żywica nie dała za wygraną należy powrócić do drugiego kroku i powtórzyć cały zabieg rozpoczynając od ponownego nałożenia rozpuszczalnika. Ostatnim krokiem jest wypranie odzieży w celu usunięcia pozostałości po zastosowanym preparacie, a także occie bądź spirytusie. Cały proces nie jest skomplikowany, a uzyskany efekt będzie zaskakujący – zabrudzenia z żywicy znikną, a materiał nie straci na walorach estetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here