Jak pozbyć się plam z długopisu?

Plamy z długopisu należą do grupy kłopotliwych zanieczyszczeń, których wywabienie jest uciążliwe i zajmuje dużo czasu. Niestety połączenie mydła i wody w tym przypadku nie ma racji bytu. Istnieje jednak wiele innych sposobów, które pozwolą usunąć niechciane plamy i zachować przy tym dobry stan powierzchni odzieży. Co najważniejsze – każdy z nich można zrealizować w domowych warunkach, bez przymusu zaopatrywania się w drogie środki usuwające plamy.

Jak pozbyć się plamy z tuszu?

Pierwszym etapem jest wykorzystanie właściwości alkoholu izopropylowego. Fragment odzieży, na którym znajduje się zabrudzenie, należy zmoczyć alkoholem i potrzeć tak, by wniknął on w materiał. Następnie należy pozostawić ubranie na kilka minut, aby alkohol miał czas wejść w reakcję z tuszem. Teraz pozostaje tylko zmoczyć miękką ściereczkę bądź ręcznik papierowy alkoholem lub wodą i pocierać w miejscu zabrudzenia.

Alkohol izopropylowy nie usunął zanieczyszczenia, co dalej?

Jeżeli plama nie poddała się działaniu alkoholu, innym sposobem jest wykorzystanie kremu do golenia. Ostateczną metodą jest użycie lakieru do włosów. Zabieg musi zostać wykonany z dużą ostrożnością, ponieważ lakier może zniszczyć niektóre tkaniny.

Co w przypadku zabrudzeń atramentem i długopisem żelowym?

Zabrudzenia spowodowane rozlaniem atramentu znajdujące się na skórze, drewnie bądź odzieży można usunąć za pomocą soku z cytryny. Wystarczy zamoczyć w nim gąbkę bądź ściereczkę i pocierać plamę. Zanieczyszczenia pochodzące od długopisów żelowych są znacznie trudniejsze do usunięcia i alkohol w większości przypadków sobie z nimi nie radzi. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się usunięcie plamy za pomocą gumki do wymazywania.

Powierzchnie drewniane

Podczas stosowania alkoholu w przypadku usuwania plam z drewnianej powierzchni należy zachować szczególną ostrożność. Alkohol może zostawiać smugi, dlatego po zabiegu należy przetrzeć powierzchnię ściereczką zwilżoną letnią wodą. Gdy powierzchnia będzie już sucha można nałożyć na nią środek do drewna (np. wosk).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here