Tokarka czy frezarka

Tokarki to urządzenia, które doskonale sprawdzą się zarówno w domowym warsztacie, jak i w tym profesjonalnym. Czasem jednak w zależności od charakteru wykonywanych prac, lepsza w zastosowaniu będzie frezarka.

Czym jest tokarka, a czym frezarka?

Tokarka to urządzenie przeznaczone do skrawania, najczęściej przedmiotów o kształcie kuli, walca czy stożka. W przypadku tego typu urządzenia narzędziem obróbczym jest nóż tokarski, wiertło bądź narzędzia do gwintowania. Obróbka przedmiotów na tokarce powszechnie nazywana jest toczeniem. Ze względu na szerokie możliwości zastosowania dodatkowego osprzętu, tokarka uznawana jest za uniwersalne i funkcjonalne narzędzie.

Frezarki to bardzo różnorodne urządzenia, o odmiennej konstrukcji, a tym samym odmiennej funkcjonalności. Frezarki podobnie ja tokarki są urządzeniami o szerokich możliwościach zastosowania. W tym jednak przypadku obrabiane są przedmioty płaskie, a także gwinty, rowki czy koła zębate.

Tokarka czy frezarka?

Choć zarówno tokarki, jak i frezarki są urządzeniami wykorzystywanymi do obróbki skrawaniem, to wbrew pozorom różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami. Tym, co rozróżnia je na pierwszy rzut oka jest wielkość. Tokarka jest urządzeniem często znacznie większym niż frezarka, a co za tym idzie pozwala na obróbkę większych przedmiotów. Kolejna dość istotna różnica pomiędzy urządzeniami polega na typie zastosowanej głowicy roboczej. Przy frezarce jest to wyłącznie frez, natomiast tokarka ma tych głowic zdecydowanie więcej. Wśród jej dodatkowego osprzętu można wyróżnić przede wszystkim wiertło, nóż skrawający, gwintownik czy narzędzia szlifujące. To tylko niektóre przykłady, bowiem w zależności od konkretnego typu urządzenia może być ich zdecydowanie więcej.

W przypadku frezarek z oczywistych powodów jedynym ruchomym elementem narzędzia jest frez. W przypadku tokarek to wrzeciono z zamocowanym przedmiotem podlegającym obróbce. Oba urządzenia różni również typ obróbki – w tokarce jest ona obrotowa, a przy frezarce prostoliniowa. Tokarka ze względu na duże możliwości zastosowania jest idealna przede wszystkim do profesjonalnego zastosowania, natomiast frezarka może być z powodzeniem stosowana zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here