Sushi - dobre jedzenie rodem z Japonii

Sushi to nazwa japońskiej potrawy, która zdobyła podniebienia fanów dobrego jedzenia na całym świecie. Potrawy niesłychanie różnorodnej, która serwowana jest pod rozmaitymi postaciami i z mnogością dodatków. Zanim wybierzesz się do restauracji z kuchnią tego typu, zapoznaj się z najpopularniejszymi rodzajami sushi razem z nami!

Dobre jedzenie to świeże jedzenie!

Ogólnie rzecz biorąc, sushi to potrawa z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym. Stanowi on bazę dla szeregu dodatków. Takie połączenie odpowiada nie tylko za doskonały smak, lecz gwarantuje również świeżość serwowanego dania – ze względu na krótki czas przydatności do spożycia, sushi przygotowywane jest na miejscu, po złożeniu zamówienia. Kiedy odwiedzimy japońską restaurację, naszą uwagę zwróci mnogość dostępnych rodzajów sushi o dość enigmatycznie brzmiących (dla osób nieznających japońskiego) nazwach. Poniżej sprawdzamy, co skrywają najpopularniejsze z nich.

  • Nigiri-zushi

Nigiri to obok Maki najczęściej spotykana postać sushi. Są to formowane w dłoni, owalne paluszki, które je się “jednym kęsem” – na ryżowy paluszek kładziony jest plaster ryby lub owoce morze. Pomiędzy ryżem a okładem znajduje się zielony chrzan wasabi.

  • Maki-zushi

W tej formie wałeczki ryżowe są zawijane w prasowane algi morskie, z wasabi, imbirem, sosem sojowym, oraz owocami morza, rybami lub warzywami. Dzieli się je ze względu na rozmiar: hoso-maki (małe, o wysokości 2-3 cm), chu-maki (średnie, o wysokości 3-4 cm) oraz futo-maki (4-6 cm).

  • Oshi-zushi

Ryż oraz dodatek jednego typu (np. ryba, owoce morza czy tofu) formowane są w charakterystyczny kształt prostopadłościanu przy wykorzystaniu specjalnej metody przyrządzania.

  • Chirashi-zushi

Sushi “rozsypane, rozrzucone”. W misce na ryżu układa się drobne kawałki dodatków, np. omletu japońskiego, mięsa ryb, grzybów shiitake, owoców morza, tofu itp.

  • Inari-zushi

Sushi w smażonym tofu. Cienko pokrojone plastry tego roślinnego sera obgotowuje się na wolnym ogniu i wypełnia ryżem oraz dodatkami.

  • Nare-zushi

Danie bazuje na sfermentowanej, specjalnie przygotowanej rybie, która wcześniej przez długi czas leżakuje w beczce.

  • Temaki-zushi

Potrawa typu “zrób to sam”. Osoby spożywające dostają tacę z wszystkimi składnikami, a następnie dowolnie łączą je według swoich upodobań kulinarnych.

Sushi na Zachodzie

Nie powinno również dziwić, że z powodu swojej popularności sushi na Zachodzie doczekało się także autorskich odmian. Wśród nich znajdziemy między innymi, takie postaci, jak Californian Roll, Philadelphia Roll, Crunchy Roll i wiele innych. Klasyczne dodatki są tu przełamywane lokalnymi przysmakami. Ten japoński przysmak to w rzeczy samej dobre jedzenie, o którego popularności decyduje również forma podania oraz spożycia. W Polsce znajdziesz je chociażby tutaj https://nabe.pl/pl/. Jedzenie w japoński restauracja można określić wręcz mianem rytuału, który ze względu na wyjątkowość oraz bogactwo smaków chce się powtarzać wielokrotnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here