Step do ćwiczeń

Step aerobik polega na wchodzeniu i schodzeniu z podwyższonej platformy. Ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno na siłowni, jak i w domu. Step do ćwiczeń pozwoli wymodelować pupę i pośladki oraz poprawi kondycję fizyczną. Zastanówmy się jak wybrać step do ćwiczeń i jakie są jeszcze zalety tego treningu.

Jak wybrać step do ćwiczeń?

Przy wyborze odpowiedniego stepu do ćwiczeń przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powierzchnię platformy. Powinna być ona pokryta antypoślizgowym materiałem. Pozwoli to uniknąć wszelakich kontuzji i upadków. Ważne jest, aby sprzęt był stabilny i równy. Najlepiej, aby i od spodu posiadał antypoślizgowe, gumowe nakładki. Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość poziomów do regulacji wysokości. Najpopularniejsze są modele dwu i trzystopniowe. Niektóre z nich pozwalają ustawić step co 5 cm lub co 10 cm. Im lepsza kondycja, tym step powinien być ustawiony wyżej. Przy zakupie stepu do ćwiczeń koniecznie trzeba zwrócić uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie, które najczęściej podawane jest w kilogramach. Step powinien być wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, co już jest normą.

Step aerobik – zalety

Z wielu powodów warto uprawiać ten typ ćwiczeń. Step aerobik to najintensywniejsza forma aerobiku, z tego względu polecany jest osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Podczas jednego treningu można spalić ponad 500 kalorii. Ponadto step aerobik pomaga wyrzeźbić sylwetkę, wzmacnia wiele rodzajów mięśni, w szczególności mięśnie dolnych części – uda, pośladki, łydki. Warto wykorzystywać step do ćwiczeń, ponieważ ta aktywność obniża ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawia prace układu krwionośnego i oddechowego. Step aerobik sprawia, że organizm staje się bardziej wytrzymały oraz poprawia kondycję fizyczną i samopoczucie.

Przeciwwskazania i prawidłowe ćwiczenia

Warto pamiętać, że step aerobik  nie jest dla każdego. Istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego rodzaju ćwiczeń. Step aerobik nie jest zalecany osobom, które cierpią na zwyrodnienia stawów oraz mają poważne wady postawy. Jeżeli w trakcie treningu pojawią się problemy z oddychaniem, należy zaniechać ćwiczeń. Step aerobik wydaje się prostym rodzajem ćwiczeń, ale na początku warto trenować pod okiem doświadczonego instruktora. Bardzo ważna jest technika kroków, czego trudno nauczyć się samemu.

Przed treningiem niezbędna jest rozgrzewka obejmująca wszystkie partie mięśni. Najlepiej jest ćwiczyć w postawie wyprostowanej z mocno napiętym brzuchem. Na stepie należy kłaść całą stopę, a nie ćwiczyć na samych palcach. Zeskakiwanie ze stepu jest zabronione. Do ćwiczeń niezbędne są wygodne buty, które usztywniają kostkę oraz odpowiednia mata to ćwiczeń. Ruchy ramion dołączyć można dopiero po opanowaniu prawidłowej techniki wykonywania kroków. Sam trening nie jest trudny, ale bardzo łatwo o kontuzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here