Układ immunologiczny reaguje różnego rodzaju przykrymi dolegliwościami, gdy organizm atakowany jest przez baterie, wirusy czy grzyby. Niestety, niekiedy bodźcem mogą być też czynniki, które nie powinny wywoływać reakcji… Gdy jednym z nich jest mleko krowie, mówimy o skazie białkowej.
Przyczyny skazy białkowej
Skaza białkowa to właśnie jedno z wielu oblicz uczulenia na alergeny znajdujące się w pokarmie. Czynnikiem wywołującym alergię są w tym wypadku najczęściej mleko krowie, jego wszelkie przetwory oraz jaja.
Warto wiedzieć, że skłonność do alergii może być dziedziczna – jeśli oboje rodziców jest alergikami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i ich dziecko będzie miało uczulenie. Skaza białkowa zazwyczaj ujawnia się u niemowląt w 2-3 miesiącu życia.
Objawy skazy białkowej
Organizm może zareagować na alergeny w różny sposób. Skaza białkowa najczęściej objawia się zmianami skórnymi, a dokładniej wysypką. Czerwone drobne krostki lub szorstkie niewielkie placki pojawiają się na policzkach i za uszami. Czasem alergia przybiera ostrą formę, wtedy zmiany ujawniają się również na szyi, tułowiu, nogach i rękach (najintensywniejsza wysypka występuje na zgięciach w łokciach i pod kolanami).
Najczęstszą formą skazy białkowej u maluszków jest atopowe zapalenie skóry. Objawy mogą się wtedy pogłębiać w czasie kontaktu z wodą (sprawdź: basen a atopowe zapalenie skóry) oraz w razie niewłaściwej pielęgnacji! Dlatego też zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny niemowlaków cierpiących na skazę białkową i atopowe zapalenie skóry, np. z serii Latopic.
Skaza białkowa może także wywoływać problemy z układem pokarmowym: kolki, wymioty, zaparcia, biegunki. Maluch może także odczuwać niechęć do jedzenia, a zmniejszony apetyt skutkuje wtedy zbyt małym przyrostem wagi. Ten rodzaj alergii może też sprzyjać nawracającym infekcjom.
Leczenie skazy białkowej
Skaza białkowa zazwyczaj atakuje maleńkie dzieci – dobrą wiadomością jest jednak fakt, że najczęściej maluchy z niej… po prostu wyrastają! Dzieje się to najczęściej pomiędzy 2 a 3 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że uczulenie można całkowicie zignorować! Jeśli zauważysz objawy skazy białkowej, zgłoś się z maluchem do lekarza.
Do tego czasu jednak najlepszym (i najłatwiejszym) sposobem na skazę białkową jest wyeliminowanie z diety alergenu – powinno się więc unikać białka mleka krowiego oraz wszelkiego rodzaju przetworów mlecznych (sery, jogurty, kefiry, śmietana, masło).
Jeśli alergikiem jest niemowlę karmione piersią, pokarmy zawierające alergeny powinny zniknąć z diety karmiącej matki. Efekty usunięcia alergenów z diety (poprawę stanu alergika) można zaobserwować dopiero po jakimś czasie, zazwyczaj po 3-4 tygodniach.
—
Artykuł powstał we współpracy z www.latopic.pl.