Skaza białkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Układ immunologiczny reaguje różnego rodzaju przykrymi dolegliwościami, gdy organizm atakowany jest przez baterie, wirusy czy grzyby. Niestety, niekiedy bodźcem mogą być też czynniki, które nie powinny wywoływać reakcji… Gdy jednym z nich jest mleko krowie, mówimy o skazie białkowej.

Przyczyny skazy białkowej

Skaza białkowa to właśnie jedno z wielu oblicz uczulenia na alergeny znajdujące się w pokarmie. Czynnikiem wywołującym alergię są w tym wypadku najczęściej mleko krowie, jego wszelkie przetwory oraz jaja.

Warto wiedzieć, że skłonność do alergii może być dziedziczna – jeśli oboje rodziców jest alergikami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i ich dziecko będzie miało uczulenie. Skaza białkowa zazwyczaj ujawnia się u niemowląt w 2-3 miesiącu życia.

Objawy skazy białkowej

Organizm może zareagować na alergeny w różny sposób. Skaza białkowa najczęściej objawia się zmianami skórnymi, a dokładniej wysypką. Czerwone drobne krostki lub szorstkie niewielkie placki pojawiają się na policzkach i za uszami. Czasem alergia przybiera ostrą formę, wtedy zmiany ujawniają się również na szyi, tułowiu, nogach i rękach (najintensywniejsza wysypka  występuje na zgięciach w łokciach i pod kolanami).

Najczęstszą formą skazy białkowej u maluszków jest atopowe zapalenie skóry. Objawy mogą się wtedy pogłębiać w czasie kontaktu z wodą (sprawdź: basen a atopowe zapalenie skóry) oraz w razie niewłaściwej pielęgnacji! Dlatego też zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny niemowlaków cierpiących na skazę białkową i atopowe zapalenie skóry, np. z serii Latopic.

Skaza białkowa może także wywoływać problemy z układem pokarmowym: kolki, wymioty, zaparcia, biegunki. Maluch może także odczuwać niechęć do jedzenia, a zmniejszony apetyt skutkuje wtedy zbyt małym przyrostem wagi. Ten rodzaj alergii może też sprzyjać nawracającym infekcjom.

Leczenie skazy białkowej

Skaza białkowa zazwyczaj atakuje maleńkie dzieci – dobrą wiadomością jest jednak fakt, że najczęściej maluchy z niej… po prostu wyrastają! Dzieje się to najczęściej pomiędzy 2 a 3 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że uczulenie można całkowicie zignorować! Jeśli zauważysz objawy skazy białkowej, zgłoś się z maluchem do lekarza.

Do tego czasu jednak najlepszym (i najłatwiejszym) sposobem na skazę białkową jest wyeliminowanie z diety alergenu – powinno się więc unikać białka mleka krowiego oraz wszelkiego rodzaju przetworów mlecznych (sery, jogurty, kefiry, śmietana, masło).

Jeśli alergikiem jest niemowlę karmione piersią, pokarmy zawierające alergeny powinny zniknąć z diety karmiącej matki. Efekty usunięcia alergenów z diety (poprawę stanu alergika) można zaobserwować dopiero po jakimś czasie, zazwyczaj po 3-4 tygodniach.

Artykuł powstał we współpracy z www.latopic.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here