Menopauza – czy można sobie z nią poradzić?

W życiu każdej kobiety nadchodzi ten czas, gdy przestaje być płodna. Proces ten trwa latami i może wiązać się z wieloma niezbyt przyjemnymi dolegliwościami… Jak poradzić sobie z menopauzą? Sprawdź nasze sposoby!

Czy menopauza jest tym samym co klimakterium?

Hormony buzują w kobiecym organizmie przez całe życie! Ich poziom podnosi się i spada, powodując różne zmiany. Największe znaczenie dla płodności kobiety mają estrogeny. Ich produkcja w jajnikach rozpoczyna się w okresie dojrzewania, jest kontynuowana przez cały płodny okres życia (zwłaszcza podczas ciąży oraz karmienia piersią), a w końcu powoli i stopniowo jest wygaszana.

Etap, w którym poziom estrogenów znacząco spada, doprowadzając do końca płodności kobiety, jest klimakterium. Trwa ono nawet przez kilkanaście lat! Natomiast menopauzą nazywamy tak naprawdę jeden dzień – ten, w którym dochodzi po raz ostatni w życiu kobiety do miesiączkowania.

Klimakterium – czas nieprzyjemnych dolegliwości

Czas stopniowego wygasania aktywności jajników to prawdziwa hormonalna burza dla organizmu, dlatego zaczyna reagować w dotychczas niespotykany sposób. Najczęściej okresowi okołomenopauzalnemu towarzyszą takie objawy jak: napady gorąca, nocne poty, nagłe zmiany nastroju, suchość w pochwie. Dlatego w czasie przekwitania trzeba pamiętać o wyjątkowym dbaniu o zdrowie intymne, które ma także wpływ na samopoczucie kobiety.

Menopauzy i klimakterium się nie leczy, są przecież naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Niemniej jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazane na nieprzyjemne dolegliwości przez lata! Przebieg przekwitania można uczynić dużo łagodniejszym – więcej na ten temat dowiesz się na www.hydrovag.pl.

W tym trudnym dla kobiet czasie lekarz może zalecić też hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Polega ona na łagodzeniu przebiegu klimakterium poprzez podawanie damskich hormonów, w dawkach dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj HTZ polecana jest kobietom, u których objawy występują bardzo intensywnie już na samym początku okresu okołomenopauzalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here