Prezenty na komunię

Wprawdzie za oknami zima w pełni, ale wiele osób myślami jest już znacznie bliżej wiosny – i nie o słońce i ciepło tu chodzi, ale o terminy wielkich wydarzeń religijnych jakimi są pierwsze komunie święte. Czy na pewno są to tylko wydarzenia religijne? To sprawa mocna dyskusyjna. Wiele osób traktuje komunie jako uroczystości rodzinne, a nie kościelne. Dla wielu mają one jednak wymiar znacznie głębszy niż zwykła impreza, przeciętna biesiada przy stole.
Niezależnie od tego w jakim wymiarze postrzegamy i oceniamy pierwszą komunię świętą zaproszenie na nią traktujemy jako wyróżnienie i zobowiązanie do zakupu prezentu. Od wielu lat kupowanie prezentów komunijnych jest tematem wielu rozmów i sporów. Czy prezenty są konieczne? Nie, najważniejsza jest przecież uroczystość w kościele. Ale skoro od lat prezenty są dawane to jak wytłumaczyć dziecku, że jego goście ich nie przyniosą, bo prezenty nie są ważne. Nie da się tego zmienić więc oprócz nowych kiecek i garniturów na komunię musimy mieć dodatkowe pieniądze na prezent. Jakie prezenty są najlepsze? Ile na komunię dają chrzestni a ile dziadkowie, ciocie, znajomi? Rodzaj prezentów i ich wartość są sprawą indywidualną i zależą od tradycji środowiska w którym komunia się odbywa. Czasem rodzice dziecka przystępującego do sakramentu układają listę prezentów i wspólnie z gośćmi zrzucają się na nowy komputer, rower czy drogi elektroniczny gadżet. Nawet jeśli taki zbiorowy prezent nie dotyczy wszystkich, to najbliżsi często tak się umawiają. Dalsza rodzina i znajomi przynoszą pamiątki w formie kartek i w kopercie umieszczają pieniądze. Kwoty są różne. Czasem to sto złotych, czasem tysiąc. Nie ma żadnych taryfikatorów odgórnych i chyba każdy rozsądny człowiek zrozumie, że goście dadzą tyle na ile ich stać.
Czasem słyszy się zapytania o to ile na komunię mają dać rodzice dziecka, skoro ponoszą koszty przyjęcia, ubrania, opłat w kościele. Nie ma w tym względzie żadnych utartych tradycji. Każdy rodzić chce po sobie coś pozostawić więc pamiątkę warto zakupić i dziecku podarować. Zamożni rodzice mogą również kupić prezent lub dać pieniądze – wybór jest indywidualną decyzją każdego uczestnika imprezy.

www.ostw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here